Effector Kielce - Jastrzębski Węgiel: sensacja była blisko

Aż pięć setów obejrzeli kibice zgromadzeni w Hali Legionów w meczu 4. kolejki PlusLigi pomiędzy Effectorem Kielce a Jastrzębskim Węglem. Gospodarze prowadzili już 2:0, ale ze zwycięstwa cieszyli się gracze Marka Lebedewa.

Sebastian Najman
PAP/EPA

Niepokonany do tej pory Jastrzębski Węgiel zawitał do Hali Legionów w celu podtrzymania dobrej serii, ale już początek spotkania pokazał, że może być to niemożliwe. Gospodarze nie przestraszyli się faworyta i szybko wypracowali kilka punktów przewagi (9:4). Szczególnie dobrze w zespole Dariusza Daszkiewicza funkcjonował blok. A indywidualnie obiecująco prezentowali się Jakub Wachnik i Leo Andrić. To wszystko sprawiło, że goście nie potrafili złapać odpowiedniego rytmu. W ich szeregach słabo wyglądał notorycznie zatrzymywany na siatce Salvador Hidalgo Oliva. Mimo to w końcówce seta nie brakowało emocji (19:18). Wydawało się, że gracze JW wzięli się w garść, funkcjonowało przyjęcie, a i atak zaczął się mniej zacinać, co udowadniał Maciej Muzaj. Ostatnie słowo należało jednak do niesionych głośnym dopingiem biało-czerwono-niebieskich (25:22).

Podrażnieni jastrzębianie chcieli jak najlepiej wejść w drugą partię. Przebudził się Oliva. Kubańczyk popisał się dwoma asami serwisowymi z rzędu (4:6). Lepszy fragment rywala nie podłamał zespołu z woj. świętokrzyskiego. Po dwóch prostych błędach z rzędu Effector prowadził 15:13. Walka w tym secie była bardzo wyrównana, często obserwowaliśmy wymiany punkt za punkt, po obu stronach regularnie uruchamiany był środek. W decydującym momencie znów więcej zimnej krwi zachowali zawodnicy Effectora, którzy skorzystali na prostych błędach JW (m.in. podwójne odbicia - przyp. red.) i przybliżyli się do zamknięcia tego meczu (25:22).

10-minutowa przerwa nie wpłynęła najlepiej na ekipę Effectora. Rozkręcający się z seta na set Salvador Oliva swoimi serwisami wyrządził wiele szkód rywalowi, odrzucając go od siatki (4:9). W kolejnych minutach, będący w wyraźnym dołku biało-czerwono-niebiescy bez powodzenia próbowali zatrzymać coraz pewniej czujących się przeciwników. Wzmocniona zagrywka i czujna gra w bloku pozwalała im bezpiecznie zmierzać w kierunku przedłużenia pojedynku (14:20). Effectorowi nie pomogły zmiany i trzeci set zakończył się po myśli Jastrzębskiego (14:25).

Ponownie dzięki kąśliwym serwisom Olivy - a także Muzaja - JW udało się odskoczyć od mających problemy z punktowaniem w pierwszej akcji siatkarzy Daszkiewicza. Drużyna ze Śląska dzięki wyraźnej przewadze (10:17) nie forsowała tempa. Proste środki wystarczały do tego, aby nękać gospodarzy (10:20). Effector niespodziewanie wpadł w potężny dołek. A ofiarna gra jastrzębian w obronie tylko pogrążała kielczan, którzy wypuścili z rąk prowadzenie 2:0 (15:25).

Decydująca część piątkowego meczu została zdominowana przez nerwy. Duża liczba pomyłek w polu serwisowym spowodowała, że żadna długo ze stron nie potrafiła uciec na kilka "oczek" (6:6). Było tak do momentu, gdy swojej kolejnej serii nie zaczął Salvador Oliva. To właśnie między innymi dzięki niemu JW uniknął sensacyjnej porażki, pierwszej w tym sezonie (13:15).