Pałac Bydgoszcz - Chemik Police: podstawowy skład ugasił pożar

Mecz 2. kolejki Orlen Ligi w Bydgoszczy pomiędzy Pałacem i Chemikiem policzanki rozpoczęły w rezerwowym składzie, przez co przegrywały 0:1 w setach i 6:12 w drugim. Po wejściu podstawowych siatkarek przyjezdne odwróciły losy pojedynku i wygrały 3:1.

Szymon Łożyński
WP SportoweFakty / Asia Błasiak
Faworytkami sobotniego starcia w Łuczniczce były aktualne mistrzynie Polski z Polic. Siatkarki Pałacu Bydgoszcz pokazały jednak już w 1. kolejce Orlen Ligi w Muszynie, że w starciu z mocniejszymi od siebie zespołami nie można ich lekceważyć. Podopieczne Adama Grabowskiego w zaledwie jedenastoosobowym składzie dzielnie walczyły z Polskim Cukrem Muszynianką Enea, przegrywając 1:3, a w czwartej partii 29:31. Z kolei policzanki pewnie 3:0 pokonały PTPS Piła i już po pierwszej serii spotkań objęły prowadzenie w ligowej tabeli.

W porównaniu do poprzednich pojedynków trenerzy w wyjściowych składach dokonali zmian, m. in. na pozycjach rozgrywających. Po stronie gości za prowadzenie gry odpowiadała Izabela Bełcik, a u miejscowych Paulina Bałdyga. Na bardziej zaskoczone takimi roszadami wyglądały policzanki, które nie grały tak dobrze w bloku jak w 1. kolejce, a do tego popełniały dużo własnych błędów - głównie w ataku i przyjęciu. To właśnie dlatego w połowie seta zespół Pałacu prowadził 14:11. Drużyna Chemika wróciła do gry za sprawą skuteczności Katarzyny Zaroślińskiej (18:18). Przy stanie 23:23 dwie świetne zagrywki posłała Magda Jagodzińska i niespodziewanie bydgoszczanki mogły cieszyć się z prowadzenia w meczu 1:0.

Po kilkunastu akcjach kolejnej partii miejscowi kibice przecierali oczy ze zdumienia. Ich ulubienice kontynuowały skuteczną grę i prowadziły 12:6. Wówczas skończyła się cierpliwość do rezerwowych Jakuba Głuszaka. Szkoleniowiec Chemika posłał na parkiet Annę Werblińską, Joannę Wołosz i Stefanę Veljković. Od tego momentu sytuacja na boisku obróciła się o 180 stopni. Kąśliwe, tuż nad siatką zagrywki Werlblińskiej, Veljković i Agnieszki Bednarek-Kaszy rozmontowały grę bydgoszczanek na tyle, iż wyraźnie przegrały drugiego seta 19:25. W końcówce odsłony dobrze zagrała także Wołosz, która wystawiała przede wszystkim dokładniejsze piłki niż jej poprzedniczka Bełcik.

Adam Mituta

Po roztrwonieniu tak wysokiego prowadzenia podopieczne Adama Grabowskiego miały 10 minut, by puścić w niepamięć ostatnie kilkanaście akcji. Być może ta sztuka udała się siatkarkom gospodarzy, ale problem w tym, że po wznowieniu gry nadal podstawowe siatkarki Chemika grały skutecznie. Joanna Wołosz wprowadziła spokój na boisku, którego tak brakowało po stronie gości na początku. Przy jej wystawach w ataku odnalazła się Aleksandra Jagieło, dobrze grała Zaroślinska, a ważne piłki kończyły również Veljković i Werblińska. Pałac tak efektywnie grającym rywalkom nie przeciwstawił się i przegrał partię do 14.

Ostatnią nadzieją dla bydgoskiego zespołu na odwrócenie losów rywalizacji była niezła gra w ataku Eweliny Krzywickiej. Marlena Pleśnierowicz, która od końcówki drugiego seta zagościła w podstawowym składzie miejscowych, kierowała wiele piłek do przyjmującej. Gdy jednak efektywność opuściła również Krzywicką, stało się jasne, że zespół gospodarzy nie wygra tego spotkania (10:15). Nawet jeśli pałacanki odrabiały część strat (jak przy zagrywce Jagody Maternii) to ich praca szybko szła na marne przez proste błędy. Ostatecznie policzanki wygrał czwartą odsłonę pojedynku do 17 i mimo początkowych problemów zdobyły trzy punkty.

Pałac Bydgoszcz - Chemik Police 1:3 (25:23, 19:25, 14:25, 17:25)

Pałac Bydgoszcz: Kuligowska, Bałdyga, Jagodzińska, Misiuna, Krzywicka, Ziółkowska, Nowakowska (libero) oraz Pleśnierowicz, Maternia, Śmieszek, Portalska.

Chemik Police: Jagieło, Bełcik, Zaroślińska, Gajgał-Anioł, Blagojević, Bednarek-Kasza, Zenik (libero) oraz Wołosz, Montano, Werblińska, Veljković, Smarzek.

MVP: Katarzyna Zaroślińska (Chemik Police).

Czy Chemik Police w sezonie 2016/2017 obroni tytuł mistrzyń Polski?