Wilfredo Leon przez brak ważnej wizy musiał pauzować w szóstej kolejce Superligi

Problemy wizowe Leona, koszmar Aleksieja Spiridonowa na przyjęciu, seria porażek Andrieja Woronkowa oraz debiut Jurija Mariczewa na ławce Dynama Moskwa. W sobotę rozegrano szóstą kolejkę spotkań Superligi.

Joanna Wyrostek
Wilfredo Leon / Na zdjęciu: Wilfredo Leon

W szóstej kolejce spotkań siatkarzy Dynama Moskwa poprowadził już Jurij Mariczew, który przed tygodniem został nowym szkoleniowcem drużyny ze stolicy. Siatkarze Dynama bez większych problemów pokonali Jenisej Krasnojarsk, tylko pierwszy set nie ułożył się po myśli aktualnych wicemistrzów Rosji. Z kolei dobra dyspozycja Aleksieja Spiridonowa wciąż nie przekłada się na wyniki Jeniseja: zespół z Krasnojarska przegrał już piąty mecz w sezonie. W szóstej kolejce Spiridonow radził sobie nieźle w ataku, ale za to koszmarnie zagrał na przyjęciu. Popełnił aż sześć bezpośrednich błędów, do tego trzy w ataku i na zagrywce. Dynamo wygrało 3:1.

Na właściwe tory wrócił Wiktor Poletajew i jego Kuzbass Kemerowo. Po zeszłotygodniowej wpadce z Nova Nowokujbyszewsk siatkarze Tuomasa Sammelvuo nie dali szans beniaminkowi Superligi Dynamo LO. Poletajew zdobył 15 pkt przy świetnej skuteczności w ataku, co pozwoliło mu utrzymać się na pozycji lidera najlepiej punktujących siatkarzy, a Kuzbassowi odnieść łatwe zwycięstwo 3:0.

Bardzo dobry występ, pierwszy w tym sezonie, zaliczył również inny atakujący, Maksym Michajłow. Na mecz z Jugrą Samotłor do Niżniewartowska nie mógł polecieć Wilfredo Leon, który załatwia sprawy związane z przedłużeniem wizy.

- Nie przyjechał z nami, bo skończyła mu się wiza i pozwolenie na pracę. Pojechał załatwić wszelkie formalności - poinformował Władimir Alekno. - Mam nadzieję, że w następnym meczu w Nowosybirsku będzie już mógł zagrać.

Po nieobecność Leon rolę lidera przejął więc Michajłow, wspierany przez Matthew Andersona. Atakujący Sbornej w czterech setach zdobył aż 33 punkty, natomiast Amerykanin dołożył 16. Do niecodziennej sytuacji doszło do 2 secie, kiedy Zenit Kazań prowadził już 17 do 9. W jednym ustawieniu Zenit niespodziewanie stracił całą przewagę, bo Jewgienij Siwożelez nie radził sobie w przyjęciu i gracze Jugry po grze na przewagi wygrali ostatecznie 37 do 35. Cały mecz zakończył się jednak wygraną Zenitu 3:1.

Andriej Woronkow były trener kadry siatkarzy został zapamiętany nie tylko jako zwycięzca Ligi Światowej i mistrzostw Europy, ale też jako niechlubny rekordzista: w 2015 Sborna przegrała 10 meczów z rzędu, a Woronkow podał się do dymisji. Wiele wskazuje na to, że uda mu się pobić kolejny rekord, tym razem z klubem. Prowadzone przez niego Dynamo Krasnodar jako jedyne nie ma w tym sezonie ani jednego wygranego meczu, a w szóstej rundzie poniosło kolejną porażkę, przegrywając 3:0 z Lokomotiwem Nowosybirsk.

Wyniki spotkań 6. kolejki Superligi:

Lokomotiw Nowosybirsk - Dynamo Krasnodar 3:0 (32:30, 25:16, 25:17)
(21:25, 31:29, 15:25, 25:23, 14:16)

*mecz pomiędzy Fakiełem Nowy Urengoj i Novą Nowokujbyszewsk zostanie rozegrany 2 listopada