Lotos Trefl Gdańsk - Cuprum Lubin: pełne emocji starcie w Dzień Niepodległości dla gdańszczan

W spotkaniu 8. kolejki PlusLigi, Lotos Trefl Gdańsk po zaciętej batalii okazał się minimalnie lepszy od Cuprum Lubin (3:2).

Agata Wasielewska
WP SportoweFakty / Iza Zgrzywa
Mecz zaczął się od świetnej gry blokiem Lotosu Trefla Gdańsk (3:0). Bardzo szybko Gheorghe Cretu postanowił zareagować i poprosić o czas. Sami gdańszczanie nie wstrzymywali ręki ani w ataku, ani na zagrywce i ich przewaga rosła błyskawicznie (7:1). W dodatku gracze Cuprum Lubin nie potrafili poradzić sobie z własnymi błędami (9:4). Na ich szczęście, gospodarze także nie byli nieomylni, zwłaszcza w polu zagrywki, trzeba jednak przyznać, że sporo nią ryzykowali (12:7). Nie do zatrzymania byli za to w ataku, w którym prym wiedli Mateusz Mika i Damian Schulz.

W obliczu wysokiej przewagi Lotosu Trefla, trener Cuprum zmuszony był ponownie poprosić o czas (16:11). Po stronie gości niewiele było jasnych punktów, ale jednym z nich był młody atakujący, Łukasz Kaczmarek. Niewiele mógł jednak zdziałać w pojedynkę - przy problemach z przyjęciem, jakie miała jego drużyna, Grzegorz Łomacz nie był w stanie zaskoczyć przeciwnika rozegraniem, a tym samym pomóc trochę w ataku swoim kolegom. (23:15).  Set zakończył się tak, jak się rozpoczął - punktowym blokiem Lotosu. Tym razem w wykonaniu Wojciecha Grzyba (25:16).

Od błędów po obu stronach rozpoczęła się druga partia (2:1). Tym razem jednak to lubinianie jako pierwsi wypracowali kilka punktów przewagi (2:5). Z akcji na akcję coraz pewniej atakował Kaczmarek. Czujniejsi byli goście również w defensywie. Gdańszczanie jednak nie zamierzali pozwolić im na ucieczkę punktową. Z Mateuszem Miką na czele rzucili się do odrabiania strat (9:10). To właśnie przyjmujący wziął na siebie ciężar zdobywania punktów. Przez jakiś czas zgromadzeni w Ergo Arenie kibice mogli obserwować wyrównaną walkę punkt za punkt (13:15).

Gdy lubinianie wzmocnili zagrywkę (najpierw Piotr Hain, potem Keith Pupart), dystans między drużynami wzrósł do czterech punktów (14:18) i o przerwę poprosił Andrea Anastasi. W dodatku uaktywnił się w ataku na lewym skrzydle mniej do tej pory widoczny Robert Täht. Po obu stronach siatki końcówka seta należała jednak do środkowych, z których coraz częściej korzystał Grzegorz Łomacz, a którym od początku nie pozwalał na odpoczynek Michał Masny. Lepiej jednak spisali się w tym secie goście, zwyciężając go po udanym ataku Kaczmarka i wyrównując wynik meczu.

Rozpędzeni lubinianie z wysokiego "C" rozpoczęli trzecią odsłonę. Przy serii świetnych zagrywek Piotra Haina szybko zbudowali przewagę, zmuszając trenera Anastasiego do poproszenia o czas (0:4). Wskazówki szkoleniowca niewiele gospodarzom pomogły, więc ten zdecydował się na zmiany - Damiana Schulza zastąpił były gracz Cuprum, Szymon Romać. Dystans Lotosu Trefla do rywali zmniejszył się, ale tylko trochę. Na więcej nie pozwolili grający w Lubinie estońscy przyjmujący - w niezłej formie byli tak Pupart, jak i Taht (9:13).

Nie pomagali sobie gdańszczanie prostymi błędami, takimi jak dotknięcie siatki (13:17). Na ich szczęście, mieli w składzie Dmytro Paszyckiego, który jak nie w ataku, to w zagrywce dopomagał swojemu zespołowi (16:18). Szczęście jednak sprzyja lepszym, a w tym secie byli nimi zdecydowanie zawodnicy Cuprum (16:21). Wracający po kontuzji Miłosz Hebda zmienił Bartosza Pietruczuka, jednak przewaga gości była już zbyt wysoka, by Lotos Trefl mógł myśleć o wygraniu tej odsłony (17:23). Padła ona łupem lubinian (17:25).

Potężnym serwisem rozpoczął czwartego seta Paszycki. To właśnie jego zespół jako pierwszy wypracował sobie niewielką przewagę (4:2), którą jednak udało mu się utrzymać tylko przez chwilę (6:6). Spotkanie było coraz bardziej emocjonujące za sprawą dość wyrównanej gry obu drużyn. Niestety, równocześnie pojawiło się coraz więcej błędów, zwłaszcza w polu zagrywki. Gdy gracze Cuprum, głównie dzięki udanym atakom Kaczmarka, odskoczyli na dwa "oczka", Andrea Anastasi nie zwlekając, poprosił o przerwę (11:13).

W sytuacji gdańszczan, którzy, przegrywając tego seta, kończyliby mecz bez punktów, nawet tak niewielka przewaga gości mogła być groźna, toteż Bartosz Gawryszewski i spółka za wszelką cenę próbowali odrobić straty (17:17). Choć gospodarze grali cierpliwie i bronili ofiarnie, wciąż to ekipa z Lubina była na prowadzeniu (21:22). As serwisowy Masnego wlał nadzieję w serca graczy z Pomorza i doprowadził do napiętej końcówki (22:22). Ten sam zawodnik w tej fazie spotkania coraz częściej korzystał z usług środkowych, co okazało się strzałem w dziesiątkę (24:22). Po błędzie lubinian stało się jasne, że w tym meczu nastąpi podział punktów (25:22).

Świetny początek w tie-breaku zaliczył przede wszystkim Dmytro Paszycki. Jego trzy ataki i świetna zagrywka pozwoliły gdańszczanom wyjść na prowadzenie (4:2). Przewaga gospodarzy jeszcze wzrosła, gdy asem serwisowym popisał się Pietruczuk i Gherorghe Cretu postanowił przywołać do siebie swoich graczy (8:4). Niewiele mógł jednak zdziałać jego zespół w obliczu fenomenalnego w tej partii Paszyckiego (10:7). Nie najlepsze przyjęcie natychmiast korygowali zawodnicy z Pomorza udanymi atakami, które kończyli nawet przy niewygodnych piłkach. Groźnie zrobiło się dla nich, kiedy w polu zagrywki pojawił się Mateusz Malinowski, jednak zachowali spokój i wyszli z całego spotkania zwycięsko (15:13).

Lotos Trefl Gdańsk - Cuprum Lubin 3:2 (25:16, 18:25, 17:25, 25:22, 15:13)

Lotos Trefl Gdańsk: Masny (2), Mika (14), Schulz (14), Pietruczuk (12), Paszycki (19), Grzyb (3), Gacek (libero) oraz Stępień, Romać (2), Gawryszewski (9), Hebda.

Cuprum Lubin: Łomacz (2), Pupart (14), Taht (19), Boehme (7), Hain (7), Kaczmarek (24), Rusek (libero) oraz Gorzkiewicz, Malinowski (1).

Waldemar Niemczura

Czy Michał Masny słusznie został wybrany MVP meczu Lotosu Trefla Gdańsk z Cuprum Lubin?