Mistrzostwa świata U-23 odbędą się w Kairze. Zespoły z Europy rezygnują

W sierpniu przyszłego roku odbędą się trzecie mistrzostwa świata w kategorii U-23. Ta edycja zostanie rozegrana w Kairze z udziałem dwunastu drużyn, w tym Polaków. Inne zespoły z Europy rezygnują.

Ola Piskorska
Siatkówka WP SportoweFakty / Iza Zgrzywa / Siatkówka

Mistrzostwa Świata w kategorii U-23 zostaną rozegrane po raz trzeci. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 w Brazylii (zwyciężyli gospodarze, którzy w finale pokonali Serbów), a następna w 2015 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a wygrali ją Rosjanie.

Turniej odbędzie się w sierpniu 2017 w Kairze i weźmie w nim udział dwanaście reprezentacji: po dwie z każdej federacji wyłonione w turniejach eliminacyjnych, gospodarz i drużyna z najwyższym rankingiem z niezakwalifikowanych.

Federacje azjatycka i afrykańska swoje turnieje organizują na wiosnę przyszłego roku. Z Ameryki Południowej pojadą do Egiptu reprezentacje Brazylii i Argentyny, a ze strefy NORCECA Kuba i Meksyk.

Ciekawa jest natomiast sytuacja z drużynami z federacji europejskiej. W lipcu odbył się turniej eliminacyjny w Zagrzebiu, który bez jednej porażki wygrali Polacy. Oni i zdobywcy drugiego miejsca Włosi zagwarantowali sobie tym samym udział w kairskim turnieju finałowym.

Jednak kilka dni temu Włosi ogłosili, że wycofują swoją reprezentację U-23 z mistrzostw, zarówno męską, jak i żeńską. Przyczyny nie zostały podane. Trzeci w kolejności Słoweńcy również odmówili wyjazdu do Egiptu. W tej sytuacji FIVB wysłała zapytanie do drużyny narodowej Turcji, która zajęła czwarte miejsce w Zagrzebiu i obecnie czeka na odpowiedź.

Czy Polacy mają szansę na wygranie mistrzostw świata U-23?