LM: zaskakujący wynik w Libercu! Asseco Resovia zwyciężyła po pięciosetowym boju

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Daria Doległo /
WP SportoweFakty / Daria Doległo /

Zaskakującym wynikiem rozpoczęli swoje zmagania w grupie B Ligi Mistrzów podopieczni Andrzeja Kowala. Dukla Liberec mimo usilnych starań nie znalazła jednak recepty na Asseco Resovię Rzeszów, przegrywając w całym spotkaniu 2:3.

Przed rozpoczęciem tegorocznych rozgrywek Ligi Mistrzów, klub z Rzeszowa zapowiadał, że ich aspiracje są zdecydowanie wyższe niż w ubiegłych latach. W roku 2015 siatkarze znad Wisłoka sięgnęli po srebrny medal w turnieju finałowym w Berlinie, zaś w poprzednim sezonie zajęli czwarte miejsce w Krakowie. W czwartek, spotkaniem z Duklą Liberec wicemistrzowie Polski rozpoczęli swoje zmagania, będąc zdecydowanym faworytem meczu.

Pierwsza odsłona czwartkowego starcia rozpoczęła się po myśli przyjezdnych. Rzeszowianie już od początku kontrolowali przebieg gry. Po asie serwisowym Dawida Dryji, odskoczyli gospodarzom na cztery "oczka", by po chwili sprawnie powiększać swoją przewagę (5:11). Wytrąceni z równowagi Czesi mieli problemy z kończeniem swoich ataków, dodatkowo popełniali błąd za błędem, co skrzętnie wykorzystywała Asseco Resovia. Szczególnie Dukli we znaki dawali się rzeszowscy środkowi. Zwycięstwo w inauguracyjnym secie soczystym gwoździem przypieczętował Dryja.

Dobrze w drugiego seta wszedł zespół z Liberca. Polski duet pod postacią Adriana Patuchy i Sławomira Stolca zaczął napędzać czeską ofensywę, dzięki czemu z dwupunktową przewagą na pierwszą przerwę techniczną schodzili gospodarze. Po ataku Johna Perrina rzeszowianie doprowadzili jednak do remisu i po chwili wysunęli się na prowadzenie. W miarę wyrównana gra trwała do momentu, gdy w polu serwisowym pojawił się Dawid Dryja. Dwa asy zbudowały stabilną przewagę wicemistrzów Polski, którzy swobodnie mogli dążyć po zwycięstwo w tej partii.

Trzecią partię rzeszowianie rozpoczęli wyraźnie zdekoncentrowani, pozwalając już na początku wyjść Dukli na kilkupunktowe prowadzenie (7:3). Asseco Resovia straciła skuteczność w pierwszym uderzeniu, zaś rywale sprytnie obijali blok. Przerwa techniczna obudziła przyjezdnych, którzy powoli odrabiali stary. Skuteczna kontra oraz as Freddiego Wintersa doprowadziły do remisu (11:11). Niemal do zakończenia trzeciej odsłony trwało wyrównane starcie na czeskim lodowisku. Ofiarne obrony i rozpędzona ofensywa obu ekip mogły stanowić znakomite widowisko dla kibiców. W końcówce seta więcej zimnej krwi zachowali gospodarze

Od wyrównanej walki rozpoczęła się czwarta partia spotkania. Dwukrotny mur gospodarzy pozwolił im odskoczyć na trzypunktową przewagę (8:5). Znikoma skuteczność przy pierwszym ataku rzeszowian powodowała, że Dukla mogła wyprowadzać kolejne kontry. Prym w czeskiej ofensywie wiódł Patucha, posyłając mocne piłki w stronę podopiecznych Kowala. Dominacja kolektywu z Liberca nasilała się coraz bardziej. Dopiero w końcówce, lekki zryw przyjezdnych oraz pomyłki Czechów sprawiły, że na tablicy pokazał się remis (22:22). Mimo że w ostatnich akcjach to Asseco Resovia dyktowała warunki, waleczność Dukli pozwoliła im doprowadzić do tie-breaka.

Rozstrzygający set zaczął się niemal punkt za punkt. Dwie dobre zagrywki Stolca pozwoliły na chwilę odskoczyć Dukli, jednak waleczną grą Asseco Resovii szybko zniwelowała straty. Pomyłki obu zespołów sprawiały, że wynik przechylał się raz na jedną, raz na drugą stronę. Kilkukrotnie rzeszowianie mieli po swojej stronie piłkę meczową, jednak ciężar gry wziął na siebie rozpędzony Patucha. Zwycięstwo w pięciosetowym boju przypieczętował szczelnym blokiem John Perrin.

Dukla Liberec - Asseco Resovia Rzeszów 2:3 (14:25, 16:25, 25:21, 25:23, 15:17)

Dukla Liberec: Stanek, Janouch, Stolc, Patucha, Leikep, Spravka, Kopacek (libero) oraz Galabov, Vesely.

Asseco Resovia Rzeszów: Tichacek, Lemański, Perrin, Schoeps, Dryja, Winters, Wojtaszek (libero) oraz Możdżonek, Ivović, Depowski, Schmitt, Nowakowski.