Zenit Kazań po raz szósty wygrał Puchar Rosji. Leon nie błyszczał podczas turnieju

W finale Pucharu Rosji Zenit Kazań pokonał 3:1 Lokomotiw Nowosybirsk. - Leon grał na jednej nodze - mówił Władimir Alekno. - Jesteśmy zmęczeni fizycznie i psychicznie, bo zawsze się od nas oczekuje zwycięstw, a inny wynik to wielkie rozczarowanie.

Joanna Wyrostek
WP SportoweFakty / Iza Zgrzywa

Dla Zenitu Kazań był to siódmy występ w finale Pucharu Rosji. Do sobotniego pojedynku klub z Tatarstanu miał na swoim koncie już pięć triumfów w tych rozgrywkach. Zwyciężał w latach 2004, 2007, 2009, 2014 i 2015. Z kolei Lokomotiw Nowosybirsk w krajowym pucharze wygrywał dwa razy: w 2010 i 2011.

Mecz o Puchar Rosji 2016 zaczął się zgodnie z planem, czyli Zenit powoli osiągał przewagę, grając bardzo dobrze w bloku i na zagrywce. Siatkarze Lokomotiwu wyszli na mecz niezwykle zmotywowani, również ryzykowali sporo w polu serwisowym i świetnie bronili ataki rywali. Mimo to w połowie partii Zenit osiągnął przewagę 13:9 i pewnie utrzymał ją do końca seta, który zakończył mocny atak Matthew Andersona z drugiej linii.

Kolejny set to jeszcze szybsza wygrana mistrzów Rosj, bo nie minęło 30 minut, a na tablicy było już 25:17. Zenit Kazan prowadził 2:0 w setach i zanosiło się na jednostronny pojedynek. Na szczęście trzecia partia od początku była niezwykle wyrównana, kłopoty w ataku i przyjęciu miał Wilfredo Leon. Władimir Alekno w końcu zdecydował się dać odpocząć przyjmującemu, a jego miejsce zajął Jewgienij Siwożelez. Widać było, że wracający po kontuzji Leon jest daleki od swojej najlepszej dyspozycji i musi jeszcze minąć trochę czasu zanim wróci do formy.

Trzeci set, ku uciesze kibiców w hali Premier Arena w Surgucie, wygrał Lokomotiw 25:21, a partię zakończył udany blok na Maksymie Michajłowie. Dla atakującego finałowe spotkanie nie było tak udane, jak poprzednie. Podobnie jak Leon gorsze momenty w ofensywie nadrabiał jednak świetną zagrywką i właśnie ten element przesądził o wygranej Zenitu w kolejnym, czwartym secie 25:17. ZOBACZ WIDEO Natalia Partyka: nie myślę o końcu kariery, mogę grać nawet przez 10 lat

Najlepszym graczem w finale był zdecydowanie Anderson, który zdobył najwięcej punktów (19), zaliczył 3 asy i trzymał przyjęcie. W decydującym spotkaniu atakował z bardzo dobrą 68 - procentową skutecznością. Po stronie Lokomotiwu najczęściej punktował Nikołaj Pawłow, ale miał jedynie 31 procent skuteczności.

- Trudno sobie nawet wyobrazić, ile emocji, sił i energii kosztował nas ten mecz - mówił po meczu Alekno. - Zespoły, które grają z nami zawsze bardzo ryzykują. Widzę po zawodnikach, że bardzo to przeżywają, bo zawsze się od nas oczekuje zwycięstw, każdy inny wynik to wielkie rozczarowanie. Jesteśmy już tydzień w Surgucie, siatkarze są zmęczeni psychicznie i fizycznie, a Leon prawie na jednej nodze chodzi. Dlatego bardzo przeżywałem to, że doszło do czwartego seta.

W finale kolejny znakomity mecz rozegrał libero Erik Shoji, którego niesamowita gra w obronie jest ozdobą każdej kolejki w lidze rosyjskiej. W pierwszym secie finału Pucharu Rosji był bohaterem akcji, która została uznana za najlepszą w całym turnieju. Szkoda, że podczas całych zawodów znakomite zagrania siatkarskie podziwiało tak mało osób, bo tylko w finale trybuny nie świeciły pustkami. Mroźna pogoda w Surgucie, gdzie temperatury sięgały -35 stopni, może być tylko częściowym usprawiedliwieniem. Kibice rosyjscy coraz częściej mówią po prostu, że nie ma sensu emocjonować się turniejem, kiedy już na starcie znany jest zwycięzca.