Włoska młodzież ograła zespół Agaty Witkowskiej, droga przez mękę Bereniki Tomsi

Polskie siatkarki występujące we włoskiej Serie A1 nie zaliczą ostatniego weekendu do udanych. Tylko Katarzyna Skorupa dopisała ze swoim Imoco Volley Conegliano dopisać punkty na swoje konto.

Michał Kaczmarczyk
Berenika Tomsia Materiały prasowe / Serie A / Na zdjęciu: Berenika Tomsia

Mistrzynie Włoch wygrały z Sudtirolem po jednym secie łatwym i dwóch setach wymagających. Katarzyna Skorupa, której wciąż doskwiera uraz nadgarstków, pojawiła się jedynie na krótką chwilę w drugim secie, a cały mecz rozegrała znów Ofelia Malinov. 21-letnia rozgrywająca zapewne cieszyła się, że siatkarki z dobrze znanego jej Clubu Italia sprawiły niespodziankę, wygrywając za trzy punkty z Motylami z Busto Arsizio.

Wiele braw zebrała po raz kolejny Paola Egonu, która tym razem zdobyła 39 "oczek" i zdystansowała rywalki po drugiej stronie siatki, Brayelin Elizabeth Martinez (14 pkt.) i Valentina Diouf. Nasza rodaczka Agata Witkowska znalazła się na boisku jedynie w czwartym secie, wygranym przez ekipę z Lombardii do 21: przyjęła w nim cztery zagrywki i popełniła jeden błąd (50 proc. odbioru pozytywnego, 25 perfekcyjnego).

Nadzieję na cenne ligowe punkty miały siatkarki z Montichiari, ale po pierwszym, niezłym secie z Savino Del Bene Scandicci kolejne partie przyniosły tylko rozczarowanie. Trudno jest ocenić występ Zuzanny Efimienko w tym starciu: czy chwalić ją za 6 punktowych bloków, czy zganić za ledwie dwie skończone akcje na dziewięć prób? Polska z pewnością spisała się na siatce nieco lepiej od słynnej Simony Gioli, ale to dla niej marne pocieszenie przy takim wyniku.

Do regularnego grania wraca Berenika Tomsia, która w ostatnim meczu Saguelli Team Monza, przegranym 1:3, zdobyła 22 punkty, najwięcej w zespole. Tę statystykę nieco psuje fakt, iż reprezentantka Polski była blokowana przez Il Bisonte Firenze aż dziesięć razy. Szczególnie często sposób na Tomsię znajdowała Rafaela Calloni, gwiazda meczu z dwudziestoma punktami na koncie i 7 punktowymi blokami.

W pozostałych meczach kolejki drużyna Igora Gorgonzoli Novara pokonała za trzy punkty Pomi Casalmaggiore i zbliżyła się do bezpośredniego sąsiada w tabeli na dwa punkty. Przez tę wpadkę klubowe wicemistrzynie świata straciły fotel lidera na rzecz Imoco Volley Conegliano. Na miano bohaterek tygodnia zasłużyła natomiast "Foppa" Bergamo, która mimo braku Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty i innych perturbacji pokonała w pięciu setach Liu-Jo Nordmeccanicę Modena.

Wyniki 15. kolejki Serie A kobiet:

Sudtirol Bolzano - Imoco Volley Conegliano (14:25, 24:26, 22:25)

Foppapedretti Bergamo - Liu-Jo Nordmeccanica Volley Modena 3:2 (25:14, 20:25, 25:18, 21:25, 15:10)

Club Italia Crai - Unet Yamamay Busto Arsizio  3:1 (27:25, 25:23, 21:25, 25:21)

Savino Del Bene Scandicci - Metalleghe Montichiari 3:1 (19:25, 25:18, 25:20, 25:15)

Saguella Team Monza - Il Bisonte Firenze 1:3 (25:23, 25:27, 22:25, 23:25)

Pomi Casalmaggiore - Igor Gorgonzola Novara 1:3 (25:23, 22:25, 26:28, 18:25)