PGE Skra - Jastrzębski: ważne zwycięstwo bełchatowian w hicie kolejki

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / PGE Skra Bełchatów
WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / PGE Skra Bełchatów

W spotkaniu 24. kolejki PlusLigi 2016/2017, PGE Skra Bełchatów po zaciętej, pięciosetowej batalii pokonała Jastrzębski Węgiel.

Niedzielny pojedynek dla obydwu drużyn był bardzo ważny w kontekście walki o czołową "czwórkę" mistrzostw Polski. Jastrzębski przystępował do rywalizacji z dorobkiem 52 punktów, zaś PGE Skra miała na swoim koncie jedno oczko mniej.

Lepiej potyczkę w Bełchatowie rozpoczęli jastrzębianie, którzy za sprawą skutecznej gry w bloku oraz dobrego zagrania Macieja Muzaja wyszli na prowadzenie 9:5. Taki obrót spraw podrażnił bełchatowian i potrafili oni odrobić straty z nawiązką, a ciężar zdobywania punktów na swoje barki brał Srećko Lisinac (11:10). Na boisku trwała wymiana ciosów, gra była szarpana z dwóch stron i nikomu nie udawało się zbudować bezpiecznej przewagi (21:21). Ostatecznie doszło do walki na przewagi, w której więcej zimnej krwi zachowali przyjezdni, zwyciężając inauguracyjnego seta do 25.

Po zmianie stron podopieczni Philippe'a Blaina wzięli się mocno do pracy, zaś udanie w miejscowej ekipie radzili sobie Bartosz Kurek oraz Mariusz Wlazły (8:3). Mocną stroną Skry był blok, którego nie mogli sforsować Pomarańczowi (12:6). Gra jastrzębskich zawodników się załamała, co skrzętnie wykorzystywali gospodarze, którzy wygrywali 18:9. Bełchatowscy siatkarze już spokojnie kontrolowali boiskowe wydarzenia i triumfowali w drugiej części batalii 25:17.

Po dziesięciominutowej przerwie PGE Skra Bełchatów i Jastrzębski Węgiel rzuciły na szalę wszystkie swoje siły, a na placu gry toczyła się wyrównana walka (12:12). Lukas Kampa starał się przyspieszać grę swojego zespołu, który dobrze współpracował z przyjmującym Jasonem DeRocco (20:20). JW, podobnie jak w pierwszej odsłonie, lepiej rozegrał finisz i odniósł wiktorię 25:23.

Po przegranej w III secie bełchatowianie nie zwiesili głów, natomiast ich celem było doprowadzenie do tie-breaka (7:5). Ekipa z Bełchatowa zaczęła wykonywać trudne serwisy, a prym w tym elemencie wiódł Wlazły, dzięki któremu Skra prowadziła 15:9. Gracze prowadzeni przez szkoleniowca Blaina nie zamierzali zwalniać tempa i pewnie wykorzystywali swoje okazje do zdobycia punktu (21:13). Gospodarze byli w stanie postawić kropkę nad "i", wygrywając czwartą odsłonę do 15.

Decydującej partii towarzyszyły ogromne emocje, a zespoły przez pewien czas walczyły punkt za punkt (7:7). PGE Skra dopiero przy zagrywce Nikołaj Penczew odskoczyła przeciwnikom na cztery punkty (11:7) i była coraz bliżej sukcesu w tym starciu. Ostatecznie miejscowa drużyna zwyciężyła 15:10, zaś w całej konfrontacji 3:2.