Grot Budowlani Łódź - Pałac Bydgoszcz: łatwa przeprawa faworyta

W ostatniej kolejce rundy zasadniczej Orlen Ligi siatkarki Grot Budowlanych pewnie pokonały na własnym terenie Pałac Bydgoszcz 3:0. Łodzianki odniosły siódme ligowe zwycięstwo z rzędu.

Marcin Olczyk
WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski

Mimo że sytuacja w tabeli Grot Budowlanych po ostatnim meczu fazy zasadniczej nie mogła już ulec zmianie, trener Błażej Krzyształowicz puścił do boju najmocniejszy skład trzeciej obecnie siły Orlen Ligi. Łodzianki dwie pierwsze akcje poniedziałkowego spotkania jeszcze przespały, ale wystarczyło im kilka minut, by potwierdzić, że to one są zdecydowanymi faworytkami starcia z Pałacem Bydgoszcz.

Dobra gra gospodarzy w relacji blok-brona i kolejne okazje do kontr sprawiły, że przy wysokim procencie skuteczności ekipa z miasta włókniarzy szybko budowała sobie coraz większą przewagę. W decydującej fazie seta wykorzystujące niemal każdy błąd rywalek siatkarki Grot Budowlanych wypracowały sobie aż 13 punktów przewagi, a całego seta wygrały ostatecznie pewnie - 25:12.

Zdecydowane zwycięstwo w pierwszym secie skłoniło Krzyształowicza do zmian. Na placu gry pojawiły się rezerwowe: Ewelina Tobiasz i Julia Twardowska. Z początku wydawało się nawet, że przetasowania w składzie gospodarzy wykorzystają przyjezdne, które po wzmocnieniu zagrywki wyszły na prowadzenie 7:4, ale łodzianki szybko odzyskały rezon i w połowie seta inicjatywa na dobre wróciła w ich ręce (13:11). Seria błędów bydgoszczanek w końcówce sprawiła, że gospodynie wyraźnie wygrały również drugą partię.

Po dłuższej przerwie i zmianie stron na parkiecie w ekipie Grot Budowlanych zameldowała się 18-letnia Simona Dreczka. Młoda środkowa wcześniej wchodziła tylko na zagrywkę, ale w trzeciej odsłonie na dobre zastąpiła niezawodną wcześniej Gabrielę Polańską. Kolejne roszady personalne w szeregach łodzianek nie miały jednak wpływu na scenariusz widowiska, zwłaszcza że bardzo dobrze dysponowana w ataku była Martyna Grajber.

Zawodniczki Grot Budowlanych spokojnie i konsekwentnie prowadziły grę. Podopieczne Adama Grabowskiego nie miały żadnych argumentów sportowych, by się im przeciwstawić. Faworytki górowały nad rywalkami w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i nawet z mniej ogranymi siatkarkami w składzie potrafiły bez problemów wygrać trzeciego seta 25:17, i całe spotkanie 3:0. Ostatni cios drużynie Pałacu mocnym atakiem z lewego skrzydła zadała Natalia Strózik.

W półfinale play-off łodzianki zmierzą się z Impelem Wrocław. Pierwszy mecz tej rywalizacji odbędzie się 4 kwietnia w Atlas Arenie.

Grot Budowlani Łódź - Pałac Bydgoszcz 3:0 (25:12, 25:20, 25:17)

Grot Budowlani: Vincourova, Beier, Polańska, Grobelna, Pycia, Grajber, Maj-Erwardt (libero) oraz Julia Twardowska, Tobiasz, Dreczka, Strózik

Pałac: Misiuna, Pleśnierowicz, Krzywicka, Śmieszek, Kuligowska, Krawulska, Portalska (libero) oraz Nowakowska, Bałdyga, Fojucik, Dąbrowska.

MVP spotkania: Martyna Grajber.

Czy siatkarki Grot Budowlanych Łódź będą faworytem w półfinałowej rywalizacji Orlen Ligi z Impelem Wrocław?