Grot Budowlani - Chemik: pokaz siły obrońcy tytułu

Chemik Police zdemolował w Łodzi zespół Grot Budowlanych i po wyjazdowym zwycięstwie 3:0 jest bardzo blisko obrony tytułu mistrza Polski.

Dominika Pawlik
Chemik Police [L] i Grot Budowlani Łódź [P] WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Chemik Police [L] i Grot Budowlani Łódź [P]

Finałowa rywalizacja w Wielki Piątek zachęciła kibiców do przyjścia do Atlas Areny. W sezonie zasadniczym obie ekipy podzieliły się zwycięstwami, każda z nich wygrywała w swoim obiekcie. Drużyny spotkały się ze sobą jeszcze w finale Pucharu Polski, tam górą były zawodniczki z Polic.

Początek spotkania to całkowita dominacja wciąż aktualnych mistrzyń Polski. Na drugą stronę siatki nie mogła przebić się Kaja Grobelna, choć swoimi niedokładnymi dograniami w ogóle nie pomagała Pavla Vincourova.

Po drugiej stronie siatki znakomicie spisywała się natomiast Katarzyna Zaroślińska, a na siatce bardzo czujna była Stefana Veljković. Chemik nie musiał wspinać się na swój najwyższy poziom, a mimo to wygrał seta do 14. Rywalki znacznie przyczyniły się do tego fatalną skutecznością (zaledwie 19 procent kończonych ataków!).

Po zmianie stron dominacja przyjezdnych trwała w najlepsze. Zespół z Polic drugą odsłonę rozpoczął od serii 8:0, szybko ustawiając sobie całego seta. Lepsza gra gospodarzy po wprowadzeniu na pozycję atakującej Julii Twardowskiej pozwoliła łodziankom skrócić dystans (10:14), ale mądrze i spokojnie grający faworyt kontrolował wydarzenia na boisku. Podopieczne Błażeja Krzyształowicza do końca walczyły ambitnie, ale ich licznik zatrzymał się na osiemnastym punkcie.

Po długiej przerwie gospodynie na parkiet wróciły mocno zmotywowane i tym razem nie pozwoliły ekipie z Polic od razu "odjechać". Zmusiły rywalki do większego wysiłku i w poszczególnych akcjach nawiązywały z nimi emocjonującą walkę. Drużyna Jakuba Głuszaka grała już jednak na olbrzymim luzie i w trudnych momentach potrafiła wykazać się sprytem (zaskakująca kiwka Veljković) i stalowymi nerwami.

W połowie seta siatkarkom z miasta włókniarzy skończyły się wszystkie argumenty sportowe. Chemik Police wypracował sobie sześć punktów przewagi (14:8) i pewnie zmierzał do wygrania tej części gry oraz całego spotkania. Łodzianki mimo kilku udanych zagrań, nie były już w stanie odmienić losów meczu i na rewanż do Szczecina jechać będą z nadzieją na cud. Decydujące o mistrzostwie Polski starcie odbędzie w Azoty Arenie w środę 19 kwietnia o godzinie 20:30.

Grot Budowlani Łódź - Chemik Police 0:3 (14:25, 18:25, 17:25)

Grot Budowlani: Vincourova, Grobelna, Polańska, Pycia, Beier, Grajber, Maj-Erwardt (libero) oraz Strózik, Tobiasz, Twardowska.

Chemik: Wołosz, Werblińska, Bednarek-Kasza, Veljković, Jagieło, Zaroślińska, Zenik (libero) oraz Blagojević.

MVP spotkania: Katarzyna Zaroślińska.