ME U-19: Polacy zwyciężyli na zakończenie turnieju

Nie najlepiej rozpoczęte mistrzostwa Europy, Biało-Czerwoni zakończyli w bardzo dobrym stylu, 3:0 pokonując reprezentację Francji. W ten sposób pewni już awansu na MŚ Polacy finiszowali w węgierskim turnieju na piątym miejscu.

Agata Wasielewska
Materiały prasowe / CEV

Choć mecz nie toczył się o wysoką stawkę, jego początek był bardzo zacięty (3:3). Dzięki skutecznej grze środkiem minimalną przewagę szybciej wypracowali sobie Polacy. Czujny blok Francuzów już wkrótce pomógł im jednak wyrównać wynik, który przez jakiś czas oscylował wokół remisu (7:7, 14:14). Napędzane z jednej strony przez Remiego Bassereau, z drugiej przez Filipa Grygla, ekipy prześcigały się w silnych atakach ze skrzydeł. Wciąż jednak to polscy kadeci byli na prowadzeniu, w końcówce szkoleniowiec Francji, Slimane Belmadi, poprosił o przerwę (20:17). Przy umiejętnie kreowanej przez Szymona Jezierskiego grze Biało-Czerwoni zwyciężyli w inauguracyjnej odsłonie (25:22).

Podrażnieni porażką w pierwszym secie, drugiego z impetem otworzyli Francuzi (1:3). Reprezentanci Polski popełniali z kolei sporo błędów. Na szczęście, punktowa zagrywka Grygla przywróciła ich grę na właściwe tory (6:5). Coraz lepiej funkcjonował przede wszystkim polski blok. Żaden z francuski graczy nie mógł się przez niego przebić, więc przewaga Biało-Czerwonych nieustannie rosła (15:10). Przy dobrym przyjęciu mogli oni ze spokojem rozgrywać swoje akcje. Nie pomogła rywalom zmiana rozgrywającego (Thomas Gill za Lucasa Soldnera). Po udanym ataku Bartosza Michalaka Polacy zakończyli tego seta bez większej historii (25:15).

Zdominowani w poprzedniej partii Francuzi nie mogli się odnaleźć również na początku tej. Pewni siebie, grający bez żadnej presji podopieczni Macieja Zendeła świetnie współpracowali na linii blok-obrona, co owocowało skutecznymi kontratakami (5:1). Nie pomagały kolejne roszady we francuskim składzie. Przy trudnej zagrywce Soldnera Trójkolorowi poderwali się jeszcze na chwilę do walki (12:9), ale z tak chaotyczną grą nie mogli nic zdziałać przeciwko pewnym siebie Biało-Czerwonym. Potężny atak Wiktora Rajsnera zakończył mecz (25:15), a w wykonaniu reprezentacji Polski także turniej. Nasi kadeci ostatecznie zajęli 5. miejsce.

Polska- Francja 3:0 (25:22, 25:15, 25:15)

Polska: Jezierski (2), Grygiel (13), Firszt (12), Sługocki (12), Michalak (14), Rajsner (5), Szymura (libero) oraz Rajchelt, Kapica, Czyrniański, Stolc, Adamczyk

Francja: Soldner (1), Toledo (4), Cardin (13, Derouillon (6), Bassereau (8), Roatta (3), Ramon (libero) oraz Gill (), Poda (1), Rebeyrol (1), François (2), Labazhevich

Kto spośród Polaków był najlepszym zawodnikiem spotkania?