MŚ U-18: pokaz walki w Rosario. Włoszki przerwały passę Polek

Polskie kadetki walczyły w niedzielę o trzecie zwycięstwo z rzędu w grupie na MŚ U-18. Do podtrzymania dobrej passy zabrakło niewiele. Drużyna Rafała Gąsiora przegrała w tie-breaku z reprezentacją Włoch (2:3).

Małgorzata Boluk
Julia Szczurowska Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: Julia Szczurowska
Podopieczne Rafała Gąsiora pokonały w minionych dniach Kolumbię oraz Tajlandię, i przystąpiły do rywalizacji z reprezentacją Włoch z pozycji lidera grupy C.

Inauguracyjną partię rozpoczęły znakomicie, bo od prowadzenia pięć do zera. Polki zawdzięczały efektowne otwarcie Aleksandrze Gryce, która raz po raz nękała rywalki świetną zagrywką. Gdy środkowa zeszła z pola serwisowego, przeciwniczki zaczęły stopniowo odrabiać straty. Po pierwszej i drugiej przerwie technicznej znów dominowały jednak nasze kadetki, które regularnie korzystały na błędach drużyny przeciwnej (17:22).

Ekipa Biało-Czerwonych zakończyła pierwszą partię na swoją korzyść, ale po zmianie stron musiała uznać już wyższość rozdrażnionych Włoszek. Zespół Trójkolorowych grał konsekwentnie i z minuty na minutę powiększał swoją przewagę (20:13). Ich siłą był atak. W tym elemencie prym wiodły Elena Pietrini i Nkemdilim Enweonwu, które poprowadziły swój team w drugiej odsłonie starcia do bardzo pewnej wygranej (25:16).

Trzeci set dostarczył już zdecydowanie więcej emocji. Drużyny wdały się w zaciętą wymianę ciosów (10:9), z której ze względu na lepszą postawę w końcówce zwycięsko wyszła reprezentacja Włoch.

Polki nie zamierzały zwieszać głów i w czwartej odsłonie robiły wszystko, aby doprowadzić do tie-breaka. Siatkarki Rafała Gąsiora przejęły inicjatywę i tuż po pierwszej przerwie technicznej wygrywały różnicą czterech "oczek" (5:9). Rywalki naszych kadetek odpowiedziały serią punktów i doprowadziły do wyrównania po dziesięć. Polki nie dały się jednak zastraszyć i udźwignęły presję.

Wszystko miało wyjaśnić się w piątym secie, a w nim lepiej radziły Włoszki, które przez większość czasu miały na swoim koncie o trzy punkty więcej niż kadra Polski (10:7). Choć nasze siatkarki zdobyły się jeszcze na zryw (13:12), ekipa Trójkolorowych zachowała zimną krew i nie dała sobie wydrzeć zwycięstwa.

Włochy - Polska 3:2 (22:25, 25:16, 25:20, 23:25, 15:12)

Włochy: Enweonwu, Lubian, Fahr, Pietrini, Populini, Panetoni, Morello (libero) oraz Scola, Tanase, Peruzzo, Battista

Polska: Szczurowska 10, Górecka 13, Bałuk 13, Laskowska 4, Zaborowska 4, Gryka 9, Mazur (libero) oraz Andersohn, Hnatyszyn 7, Rybak 5, Jagła (libero)