Liga Mistrzyń: wicemistrzynie Polski urwały seta gigantowi ze Stambułu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarki Grot Budowlanych Łódź
Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarki Grot Budowlanych Łódź

W spotkaniu 2. kolejki grupy D Ligi Mistrzyń 2017/2018, zespół Grotu Budowlanych Łódź (wicemistrz Polski) przegrał 1:3 z obrońcą tytułu, VakifBankiem Stambuł.

Zdecydowanym faworytem środowej konfrontacji w Stambule był utytułowany i naszpikowany gwiazdami VakifBank.

Gospodynie od samego początku pojedynku starały się narzucić swój styl gry i prowadziły 9:5. W ofensywie brylowała Ting Zhu, którą wspomagała środkowa Milena Rasić. Łodzianki grały bojaźliwie, miały duże problemy w ataku, przez co przegrywały 15:20. Podopieczne Giovanniego Guidettiego już do samego końca I seta kontrolowały boiskowe wydarzenia, zwyciężając do 16.

Wysoki triumf w inauguracyjnej partii sprawił, iż w szeregi ekipy ze Stambułu wkradło się rozluźnienie, a to starały się wykorzystać przyjezdne. Nieźle radziły sobie Julia Twardowska oraz Kaja Grobelna i zawodniczki prowadzone przez Błażeja Krzyształowicza niespodziewanie wygrywały 12:6. Z czasem obrońca mistrzowskiego tytułu w LM przebudził się w letargu i odrobił straty z nawiązką (19:18). Wydawało się, że miejscowy klub pójdzie za ciosem, lecz tak się nie stało. Na finiszu drugiej odsłony to wicemistrzynie Polski zachowały więcej zimnej krwi i po skutecznych zagraniach Grobelnej odniosły wiktorię 26:24.

VakifBank Stambuł, podrażniony porażką w II secie, od startu 3. części potyczki zabrał się mocno do pracy i wypracował sobie trzy punkty przewagi (7:4). Umiejętnie poczynaniami gospodyń zawodów kierowała Naz Aydemir Akyol, a nie do zatrzymania dla rywalek była Gozde Kirdar. Łódzka drużyna nie prezentowała argumentów do skutecznej walki i poległa 15:25.

Po zmianie stron na placu gry wciąż dzieliła i rządziła turecka ekipa, która chciała dopiąć swego już w czwartej partii (11:4). Co prawda w VakifBanku zawodziła atakująca Lonneke Sloetjes, ale ciężar zdobywania punktów na swoje barki wzięło trio: Zhu - Rasić - Kirdar. Ostatecznie gigant ze Stambułu wygrał IV seta 25:16, a cały mecz 3:1.

Kolejnym rywalem Grot Budowlanych Łódź w Lidze Mistrzyń będzie Galatasaray Stambuł (23 stycznia 2018 r.).