Liga Narodów: drużyna Stephane'a Antigi wystraszyła Francję

Walką na przewagi w tie-breaku zakończył się mecz reprezentacji Francji i Kanady. Europejczycy wygrali 3:2 i pozostali liderami Ligi Narodów.

reprezentacja Francji mężczyzn Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentacja Francji mężczyzn
Francuzi przystąpili do pojedynku z Kanadyjczykami po pięciu zwycięstwach z rzędu. W tym okresie zostali liderami Ligi Narodów i przegrali zaledwie jednego seta. Na zakończenie turnieju w Warnie pozostał Trójkolorowym mecz z rywalem, który rok temu znalazł na nich sposób i ograł w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera.

W pierwszym secie zanosiło się na szybki i sprawny rewanż Francuzów, którzy zwyciężyli 25:19. Podopieczni Stephane'a Antigi nie pozwolili jednak Europejczykom na ucieczkę, w drugiej partii uruchomili blok, co pozwoliło wygrać 25:22 i doprowadzić do remisu 1:1 w setach.

Kanada zagrała z Francuzami w zmienionym ustawieniu. Po rozczarowującej porażce 0:3 z Bułgarią selekcjoner wymienił pięciu siatkarzy w wyjściowej szóstce. Antiga próbował zaskoczyć rodaków między innymi Justinem Duffem, który grał w poprzednim sezonie w PlusLidze. Najlepiej punktującymi siatkarzami w zespole byli Nicholas Hoag (23) i Ryley Brendan Barnes (18).

Francuzom pomogło w odzyskaniu inicjatywy wejście z kwadratu rezerwowych Jeana Patrego, który szybko zaznaczył swoją obecność na boisku zdobyciem kilkunastu "oczek". Trójkolorowi wygrali trzeciego seta 25:22, w czwartym lepsza była ponownie Kanada, dlatego drużynę lepszą w całym meczu wyłonił tie-break. W decydującej rozgrywce zwyciężyła na przewagi 16:14 Francja, zrewanżowała się przeciwnikom za porażkę sprzed roku i przedłużyła swoją serię wygranych w Lidze Narodów do sześciu. Kanada napędziła jej jednak dużo strachu.

Francja - Kanada 3:2 (25:19, 22:25, 25:22, 24:26, 16:14)

Francja: Aguenier (9), Tillie (9), Boyer (7), Ngapeth (5), Le Roux (4), Grebennikov (libero) oraz Patry (20), Lynell (15), Chinenyeze (4), Brizard (1), Rossard.

Kanada: Hoag (23), Barnes (18), Duff (12), Gunter (11), Szwarc (11), Blankenau (2), Duquette (libero) oraz Derocco (2).