Memoriał Wagnera: z Rosją też zwycięstwo! Zastrzyk optymizmu przed siatkarskim mundialem

Polscy siatkarze zwycięzcami 16. edycji Memoriału Wagnera. W niedzielę nasz zespół po zaciętym meczu pokonał reprezentację Rosji 3:2. Do ideału daleko, ale pokonanie tak silnego rywala zawsze jest powodem do optymizmu i nadziei na dobry wynik na MŚ.

Grzegorz Wojnarowski
siatkarze reprezentacji Polski PAP / Jacek Bednarczyk / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski

Z uznawaną za najlepszy w tej chwili zespół na świecie Rosją Polacy grali o zwycięstwo w memoriale i memoriał wygrali, za co należą im się duże brawa. Pokonanie najbardziej kultowego z naszych siatkarskich przeciwników, który słaby nie bywa nigdy, musi cieszyć niezależnie od okoliczności. W tym momencie daje też nadzieję na udany występ na mistrzostwach świata, które wkrótce rozpoczną się we Włoszech i w Bułgarii. Skoro teraz jesteśmy w stanie wygrać z uznawanymi za faworytów do medali Francuzami i Rosjanami, to za dwa tygodnie powinniśmy przynajmniej solidnie zaleźć im za skórę.

W niedzielę Biało-Czerwoni sprawili kibicom dużą frajdę, ale nadal nie sposób rozgryźć, jaką reprezentację Polski chce pokazać na mistrzostwach świata Vital Heynen, bo Belg wciąż robi co w jego mocy, żeby przed mistrzostwami świata ukryć swoje zamiary i dać przyszłym rywalom jak najmniej informacji o swoim zespole. Jeśli ktoś miał nadzieję, że po turnieju w Krakowie dowie się, jak na siatkarskim mundialu będzie wyglądać polska pierwsza szóstka, srodze się rozczarował. Na niektóre pytania, choćby o obsadę ataku, odpowiedzi nie zna chyba jeszcze sam selekcjoner.

Po wygranych spotkaniach z Kanadą i Francją, w których Biało-Czerwoni zagrali w podobnym zestawieniu, tym razem nastąpiło przemeblowanie. Od początku szansę dostali Dawid Konarski, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk i Fabian Drzyzga, który dopiero co został ojcem, dostał z tego powodu kilka dni wolnych, i dopiero co wrócił do ekipy.

Przebieg pierwszego seta nie był zaskoczeniem - to Rosjanie nadawali ton wydarzeniom i kontrolowali grę. Nasz wyjściowy skład nie przetrwał na boisku zbyt długo. Od połowy tej partii Heynen robił zmiany w stylu niemalże hokejowym, i może właśnie przez to jego zespół nie znalazł swojego rytmu. Michał Kubiak, Grzegorz Łomacz, Damian Schulz i Aleksander Śliwka nie odwrócili losów seta, w którym rywale grali równiej, skuteczniej (choć obie ekipy skutecznością nie imponowały - Rosjanie skończyli 39 procent ataków, Polacy 29), po prostu trochę lepiej w każdym elemencie. Przewagę wypracowaną przy stanie 19:15 dowieźli już do końca i wygrali do 21.

W secie numer dwa Polacy wrócili do wyjściowego składu i zaczęli od ustawienia, w którym serwował Kwolek, a jako że młody przyjmujący był dobrze dysponowany w serwisie, to nasz zespół wygrał pierwsze trzy akcje. Rosjanie natychmiast odrobili straty, później długo było po równo, ale w końcu to naszym siatkarzom udało się przełamać rywali. Kluczowym momentem był blok Piotra Nowakowskiego  na olbrzymim Dmitriju Muserskim, który dał Biało-Czerwonym prowadzenie 19:16. Chwilę później Schulz (od połowy tego seta już na stałe zmienił Konarskiego), dwa razy z rzędu ustrzelił serwisem Dmitrija Wołkowa i wynik był już bezpieczny. Rywale co prawda odrobili część strat, ale przy drugim setbolu Mateusz Bieniek mocno huknął ze środka i wygraliśmy 25:22.

Trzecia partia również była zdecydowanie bardziej zacięta od dwóch poprzednich. W tej wyrównanej walce znów na chwilę błysnął Nowakowski - po jego bloku na innym rosyjskim asie, Maksimie Michajłowie, Polacy odskoczyli na 18:16. Jednak tym razem "Sborna" szybko odpowiedziała, już do końca żadnej z ekip nie udało się uciec choćby na dwa punkty, ale gra na przewagi skończyła się szybko - Wołkow nie pomylił się w kontrataku i Rosjanie wygrali 26:24.

Czwarta odsłona skończyła się nadspodziewanie szybko, bo już na jej początku w polu serwisowym stanął Nowakowski, a przy jego trudnej, szybującej zagrywce Polacy zdobyli jedenaście punktów z rzędu. Bieniek zamknął środek siatki, było kilka naszych kontr, kilka zepsutych przez Rosjan ataków i ze stanu 0:2 zrobiło się 11:2. Na takim poziomie dziewięciopunktową przewagę traci się raz na dwa cykle olimpijskie, więc tie-break można było uznać za pewny. Przy wysokim prowadzeniu Biało-Czerwonych rywale trochę odpuścili i zakończyli seta na zaledwie piętnastu zdobytych punktach.

Właśnie piętnaście punktów trzeba było zdobyć, żeby zwyciężyć w piątej partii i w całym memoriale Wagnera. Jako pierwsi do upragnionej granicy dotarli Polacy - już na początku wypracowali niewielką przewagę i już do końca spotkania skutecznie jej pilnowali. Pierwszego setbola pierwszym w tym meczu atakiem z "pipe'a" dał nam Szalpuk (14:10). W kolejnej akcji ten sam zawodnik przebił się przez rosyjski blok i było po meczu.

Polacy wygrali najbardziej prestiżowy z siatkarskich memoriałów, pokonali dwie bardzo mocne ekipy (Rosja i Francja) i jedną dobrą (Kanada). Trzeba rzecz jasna brać poprawkę na towarzyski charakter turnieju i fakt, że tuż przed mistrzostwami świata nie tylko Heynen nie chciał pokazać wszystkich kart, które trzyma w ręku, ale bez wątpienia te trzy zwycięstwa to niezły prognostyk przed turniejem, który dla nas zacznie się 12 września meczem z Kubą w Warnie.