El. ME 2019 kobiet: sześć reprezentacji już teraz jest pewnych awansu

Belgia, Chorwacja, Grecja, Portugalia, Finlandia i Francja - reprezentantki tych krajów zobaczymy podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy siatkarek. Do obsadzenia w turnieju pozostały już tylko cztery miejsca.

Michał Kaczmarczyk
Reprezentacja Belgii kobiet Materiały prasowe / CEV / Reprezentacja Belgii kobiet

Dumne z siebie po tegorocznej kampanii eliminacyjnej do mistrzostw Europy 2019 siatkarek mogą być kadry narodowe Belgii, Grecji i Francji, które jak do tej pory nie przegrały ani jednego seta. Belgijki i Francuzki nie miały większych kłopotów z rozprawieniem się z rywalami ze Słowenii i Gruzji; nieco trudniejszą przeprawę miała Grecja kierowana przez Guillermo Naranjo Fernandeza, nowego trenera Enei PTPS-u Piła, ale zawodniczki z Hellady spisały się na medal, dwa razy wygrywając sety z Ukrainą po ciekawej, ofensywnej walce, a w ostatnim secie gromiąc je aż do 12. Najlepiej w zwycięskiej kadrze punktowała Anthi Vasilantonaki (16 pkt), następna w kolejności była nowa skrzydłowa pilskiego PTPS-u, Olga Strantzali (14).

Czwartej porażki, tym razem ze Szwajcarią, doznała reprezentacja Albanii, w której statystykiem jest Polak Piotr Świniarski. Ten wynik mało kogo zaskoczył, natomiast porażkę (2:3) Czeszek z Estonkami należy odbierać jako sensację. Raczej nie ogromną, bo zespół Zdenka Pommera gra w eliminacjach do ME zdecydowanie poniżej swoich możliwości, ale chyba nikt w czeskim obozie nie dopuszczał innego scenariusza niż zwycięstwa.

Tymczasem kadra naszej południowego sąsiada musiała gonić wynik ze stanu 0:2 i ostatecznie udało jej się wyrównać dzięki zmianom w składzie oraz poprawie w ataku i przyjęciu. Jednak tie-break należał do drużyny Estonii, której liderowały Kertu Laak i Kriistine Miilen (20 i 18 punktów). Sytuacja Czeszek jest arcytrudna: ostatnie dwie serie gier eliminacyjnych odbędą się w styczniu przyszłego roku i żeby znaleźć się na drugim, dającym awans, miejscu w grupie, muszą one wygrać mecze z Finlandią i Szwecją, a do tego liczyć na dwa potknięcia Estonek. Potknięcia uniknęła drużyna Hiszpanii, która mimo porażki w trzecim secie sprawnie pokonała Bośnię i Hercegowinę (3:1), dzięki czemu umocniła się na drugim miejscu w grupie i jest w dobrej sytuacji przed decydującymi kolejkami.

Ostatnie mecze kwalifikacyjne do ME 2019 będą rozgrywane 5, 6 i 9 stycznia 2019 roku. Do czempionatu Starego Kontynentu zakwalifikują się po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy i dołączą do pewnych udziału w ME 8 najlepszych ekip poprzedniej edycji mistrzostw oraz 4 reprezentacji gospodarzy, w tym Polski. Nasz kraj zorganizuje przyszłoroczne mistrzostwa Europy siatkarek wraz z Turcją, Węgrami i Słowacją. W Polsce zostaną rozegrane spotkania grupy B oraz mecze 1/4 finału.