ME juniorek: Polki zagrają o medale! Kolejny fantastyczny mecz

Polska reprezentacja juniorek wiedziała już przed meczem z Holandią, że zagra w półfinale rozgrywanych w Albanii mistrzostw Europy. Ale nie osiadła mimo to na laurach i rozprawiła się z Oranje w trzech setach.

Michał Kaczmarczyk
Reprezentacja Polski U-19 siatkarek Materiały prasowe / CEV / Reprezentacja Polski U-19 siatkarek
Kiedy Bułgarki wygrały trzeciego seta w czwartkowym starciu z Białorusią (25:22), reprezentacja Biało-Czerwonych mogła triumfalnie zakrzyknąć i świętować pewnie miejsce w półfinale mistrzostw Europy. Ten set oznaczał, że Biało-Czerwone niezależnie od wyniku ostatniego meczu grupowego z Holandią zapewniły sobie drugie miejsce w grupie pierwszej. Ale podopieczne Waldemara Kawki nie zamierzały na tym poprzestać. Podczas starcia z Holenderkami Polki nie miały na sobie brzemienia presji i widać to było w ich odważnej, ofensywnej postawie.

Zawodniczki z Niderlandów ani razu nie zagroziły naszym rodaczkom, a ich katem okazała się Zuzanna Górecka, autorka 11 punktów przy 56 procentowej skuteczności. W drugim secie rozgrywająca Paulina Zaborowska wyczuła, że Góreckiej można posłać właściwie każdą piłkę i robiło to aż 10 razy. W tej partii Polki wygrały aż do 12. Tyle samo "oczek", co skrzydłowa Legionovii, zdobyła Magdalena Stysiak, ale po drugim secie trener Kawka dał jej odpocząć i wystawił na zdominowanego przeciwnika Julię Szczurowskę.

Już tradycyjnie przyjęcie polskiej ekipy wyglądało w statystykach słabiej niż to rywala, ale w pozostałych elementach biało-czerwona siła dała o sobie znać. Oranje atakowało ze skutecznością zaledwie 27 procent, bo zawiodły liderki Hester Jasper i Vera Mulder. Za to po polskiej stronie dobrze spisywał się blok, w którym brylowały Szczurowska i Weronika Centka (po 3 pkt).

Już wiadomo, że półfinałowym rywalem Polek będzie reprezentacja Rosji, która w ostatnim meczu grupowym pokonała w trzech setach Niemki, zaś z Włoszkami o prawo gry w finale zmierzą się Turczynki, które okazały się o punkt lepsze od Serbii. Półfinałowe spotkanie naszych juniorek odbędzie się w Tiranie 8 września, jeszcze nie ustalono je godziny.

Polska - Holandia 3:0 (25:14, 25:12, 25:18)

Polska: Stysiak, Górecka, Bałuk, Laskowska, Zaborowska, Gryka, Jagła (libero) oraz Centka, Szczurowska, Damaske P.

Holandia: Geerdink, Jasper, Korevaar, Mulder, Vellener, Vos, Nobel (libero) oraz Baijens.