Serie A kobiet: cztery Polki zagrają o mistrzostwo Włoch

Ostatnia kolejka fazy zasadniczej Serie A1 siatkarek nie zmieniła wiele w układzie tabeli. Klub Imoco Conegliano zapewnił sobie miejsce w kolejnej edycji Ligi Mistrzyń, a Epiu Pomi Casalmaggiore wygrało mecz na szczycie dzięki Katarzyna Skorupie.

Michał Kaczmarczyk
Katarzyna Skorupa w barwach Epiu Pomi Casalmaggiore Materiały prasowe / Epiu Pomi Casalmaggiore / Katarzyna Skorupa w barwach Epiu Pomi Casalmaggiore
Katarzyna Skorupa zasłużenie odebrała nagrodę MVP za swoją postawę w ostatnim spotkaniu Epiu Pomi Casalmaggiore. Jej zespół pokonał z dobrym stylu Igora Gorgonzolę Novara, który myślami był już raczej w kolejnej fazie rozgrywek, a "Skajka" (5 pkt, 2 blokiem) zdecydowanie pomogła drużynie swoimi wyborami. Dzięki jej koncertowej grze Epiu Pomi pewnie wygrało pierwszego seta i nie pozwoliło się stłamsić po tym, jak wicemistrzynie Włoch wyrównały stan meczu. Przy Skorupie Danielle Cuttino i Kenia Carcaces (14 i 15 pkt) kończyły swoje akcje szybko i efektownie, solidnie spisała się także Agnieszka Kąkolewska (5/9 w ataku, 3 bloki).

Grzegorz Kosok: Santilli potrafi powiedzieć coś takiego, że zawodnicy oddają wszystko na boisku

Według statystyk z oficjalnego portalu kobiecej Serie A środkowa polskiej kadry zakończyła rundę zasadniczą jako dziesiąta zawodniczka w rankingu najlepiej atakujących środkowych Serie A (52 proc.), a przede wszystkim jako liderka klasyfikacji blokujących (69 pkt). Na czołowych lokatach w ligowych statystykach zobaczymy także Malwinę Smarzek, która wypracowała 9. miejsce na liście najlepiej punktujących siatkarek włoskiej ekstraklasy (342 pkt) i 8. miejsce w rankingu zdobyczy punktowych na set (4,07 pkt).

Nie zmieniło to faktu, że Smarzek zakończyła swój debiutancki sezon w Italii bez awansu do play-offów. Jej Zanetti Bergamo uległo w ostatnim meczu rundy zasadniczej Saguelli Team Monza 1:3, a polska atakująca zdobyła w tym spotkaniu 22 punkty (44 proc. skuteczności, 1 blok i as serwisowy). Drużyna Smarzek zaczęła świetnie, od wygrania pierwszego seta 25:16, ale potem ostatni triumfator Pucharu Challenge znacznie podniósł swoją jakość, a Anne Buijs i Serena Ortolani (po 19 pkt) były chwilami nie do zatrzymania.

Inny zespół z sukcesem w europejskich pucharach, zdobywca Pucharu CEV Unet E-Work Busto Arsizio, wyraźnie uległ Imoco Volley Conegliano, podejmując wyraźniej walkę tylko w drugim secie. To właśnie w nim Joanna Wołosz swoją pracą w bloku pomogła Panterom z Conegliano w podwyższeniu prowadzenia. Do tego nasza rodaczka śmiało korzystała z pewnej ręki Kimberly Hill (15 pkt), a także Miriam Sylli (9 pkt), dopóki nie zeszła ona z parkietu w trakcie drugiego seta. Imoco dzięki wygraniu rundy zasadniczej zapewniło sobie miejsce w kolejnej edycji Ligi Mistrzyń.

Inna polska rozgrywająca Anna Kaczmar w końcu miała okazję wykazać się w pełnym wymiarze meczu, a jej Bosca San Bernardo Cuneo straciło punkt z ostatnim w tabeli Club Italia Crai. Ten wynik nie mógł już niczego zmienić w tabeli, jako że klub Kaczmar już wcześniej był pewien miejsca w play-offach. Klub z Cuneo dał się zaskoczyć młodych siatkarkom Club Italia w dwóch pierwszych setach, ale zdołał odwrócić wynik, i to mimo braku swoich najlepszych siatkarek z Lise van Hecke na czele. Po stronie przegranej najlepiej punktowała Terry Enweonwu (21 pkt), po zwycięskiej zaś Wilma Salas (18 pkt).

"Nie liczą się z naszym zdrowiem" - Michał Kubiak mocno o działaniach światowej federacji

Wyniki 26. kolejki Serie A kobiet:

Epiu Pomi Casalmaggiore - Igor Gorgonzola Novara 3:1 (25:18, 19:25, 25:19, 25:21)

Imoco Volley Conegliano - Unet E-Work Busto Arsizio 3:0 (25:20, 27:25, 25:19)

Saugella Team Monza - Zanetti Bergamo 3:1 (16:25, 27:25, 25:20, 25:20)

Savino Del Bene Scandicci - Banca Valsabbina Millenium Brescia 3:0 (25:19, 25:7, 25:11)

Reale Mutua Fenera Chieri - Lardini Filottrano 3:0 (25:18, 25:15, 25:17)

Bosca San Bernardo Cuneo - Club Italia Crai 3:2 (20:25, 23:25, 25:13, 25:22, 16:14)

Pauzuje: Il Bisonte Firenze