Joanna Wołosz z Pucharem Włoch. Nieudany turniej dla Magdaleny Stysiak

Rozgrywająca reprezentacji Polski, Joanna Wołosz, po raz pierwszy w karierze wywalczyła Puchar Włoch. Jej zespół, Imoco Volley Conegliano w finale pokonał bez straty seta Unet E-work Busto Arsizio.

Jacek Pawłowski
Joanna Wołosz WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: Joanna Wołosz
W finale tegorocznej edycji Pucharu Włoch spotkali się obecny lider żeńskich rozgrywek Imoco Volley Conegliano z wiceliderem Unet E-work Busto Arsizio. Emocji było jak na lekarstwo. Ekipa Joanny Wołosz zdecydowanie zdominowała rywalki, triumfując 3:0 (25:20, 25:18, 25:16). Dla ekipy prowadzonej przez Danielle Santarelliego to dopiero drugi triumf w tych rozgrywkach, mimo że zespół brał udział w czterech ostatnich finałach rywalizacji pucharowej. Dla Polki, pierwsze takie trofeum w karierze.

W ekipie triumfatorek bohaterką była Raphaela Folie (9/10 w ataku, 3 bloki). Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się także reprezentantka Włoch Paola Egonu (17/24 w ataku). Rozgrywająca polskiej kadry dorzuciła 3 punkty (2/3 w ataku, 1 blok), zgarnęła również statuetkę MVP turnieju. W ekipie przegranych liderką ataku była Sara Bonifacio (7 punktów, 7/9 w ataku). Szansę gry otrzymała także legenda włoskiej siatkówki, Francesca Piccinini (2 punkty, 71 proc. przyj. poz.).

W drodze po trofeum ekipa Imoco Volley Conegliano pokonała w ćwierćfinale Reale Mutua Fenera Chieri w składzie z Kają Grobelną 3:0 (25:21, 25:12, 25:14), w półfinale natomiast Savino Del Bene Scandicci Agnieszki Kąkolewskiej i Magdaleny Stysiak 3:0 (25:15, 25:19, 25:23). We wspomnianym spotkaniu nasza środkowa zgromadziła na swoim koncie 7 punktów (6 ataków, 1 blok), pojawiając się na boisku od drugiego seta. Atakująca polskiej kadry nie zachwyciła, dorzucając do dorobku drużyny 10 punktów, przy zaledwie 31 proc. skuteczności ataku.

Bez błysku Magdalena Stysiak zaprezentowała się również we wcześniejszym ćwierćfinale, w którym jej zespół łatwo uporał się z Epiu Pomì Casalmaggiore. Kąkolewska w tym meczu nie wystąpiła, natomiast Stysiak wyszła w podstawowym składzie, kończąc spotkanie z bilansem 6 skończonych piłek na 20 otrzymanych. Nasza zawodniczka uzupełniła dorobek trzema blokami.

Na etapie półfinału odpadła inna nasza przedstawicielka Katarzyna Skorupa, której Saugella Monza przegrała w trzech setach (16:25, 21:25, 22:25) z Unet E-Work Busto Arsizio. Warto podkreślić, że w ćwierćfinale zespół polskiej rozgrywającej niespodziewanie wyeliminował trzecią ekipę Serie A i obrońcę trofeum sprzed roku, w składzie z Zuzanną Górecka, triumfując 3:1 (12:25, 25:18, 25:21, 25:20). Młoda przyjmująca pojawiała się na boisku w roli zmienniczki w trzech ostatnich setach, zapisując na swoim koncie 6 punktów.

Siatkówka. Francesca Piccinini jak wino. Im starsza, tym seksowniejsza. 41-latka wraca do gry!

Liga Mistrzyń: Magdalena Stysiak błyszczała. Poprowadziła Savino Del Bene Scandicci do istotnego zwycięstwa

Czy Joanna Wołosz w obecnym sezonie powiększy kolekcję trofeów?