WGP 2009: Biało-czerwone po raz pierwszy wygrały przed polską publicznością - relacja ze spotkania Polska - Japonia

Niedzielny mecz Polek był zdecydowanie najlepszy w ich wykonaniu w kieleckim turnieju. Mimo że Japonki stawiały duży opór, podopieczne Jerzego Matlaka wygrały spotkanie bez straty seta. Było to historyczne zwycięstwo biało-czerwonych w turnieju WGP.

W tym artykule dowiesz się o:

Polska - Japonia 3:0 (25:20, 26:24, 27:25)

Polska: Dorota Pykosz, Anna Barańska, Aleksandra Jagieło, Milena Sadurek-Mikołajczyk, Agnieszka Bednarek, Joanna Kaczor, Mariola Zenik (libero) oraz Izabela Bełcik, Anna Woźniakowska, Katarzyna Gajgał

Japonia: Yoshie Takeshita, Yuki Shoji, Erika Araki, Saori Kimura, Megumi Kurihara, Maiko Kano, Yuko Sano (libero) oraz Kanari Hamaguchi, Hiroko Okano, Kaori Inoue, Maiko Sakashita

MVP: Joanna Kaczor

Spotkanie rozpoczęło się dla polskich siatkarek bardzo dobrze. W pierwszej akcji Aleksandra Jagieło zablokowała najbardziej doświadczoną Japonkę, Erikę Araki. Niesione dopingiem publiczności, podopieczne Jerzego Matlaka stopniowo budowały przewagę. Po skutecznym ataku Joanny Kaczor różnica wynosiła 3 oczka (6:3). W dalszej części partii Azjatki próbowały odrobić straty, jednak kiedy zbliżały się do Polek, te ponownie odskakiwały. Kibice byli świadkami bardzo zaciętego pojedynku. W końcówce pierwszego seta więcej zimnej krwi zachowały biało-czerwone. Pod wpływem presji siatkarki z "Kraju Kwitnącej Wiśni" popełniały niewymuszone błędy. W rezultacie to Polki po skutecznym ataku Anny Barańskiej, cieszyć się mogły ze zwycięstwa (25:20).

Druga odsłona była od samego początku walką punkt za punkt. Obie ekipy imponowały niesamowitymi obronami i kombinacyjną grą na siatce. Bardzo skutecznie atakowała Joanna Kaczor, a po drugiej stronie siatki, szczególnie z drugiej linii, Megumi Kurihara. Dopiero na drugiej przerwie technicznej Polski odskoczyły na dwa oczka (16:14). Japonki nie zamierzały jednak łatwo oddać spotkania. Po dobrej akcji Kurihary na tablicy widniał wynik 20:20. Zwycięzcą okazać miał się zespół, który lepiej zniesie ciśnienie. Mimo że Azjatki miały w górze piłkę setową, bardziej wytrzymałe były podopieczne Jerzego Matlaka. Po błędzie siatkarek z "Kraju Kwitnącej Wiśni" i kiwce Joanny Kaczor, biało-czerwone wygrały partię (26:24).

Trzecia odsłona mogła pozwolić Polkom na odniesienie historycznego zwycięstwa w WGP, jednak początek partii nie rokował dobrze. Japonki po dłuższej przerwie wyszły na parkiet niezwykle zmobilizowane. Po skutecznych atakach Kimury i Kurihary, prowadziły one 2:0. Biało-czerwone próbowały odrabiać straty, jednak na przerwie technicznej to Japonki prowadziły 8:6. Podwójna zmiana dokonana przez Jerzego Matlaka zmieniły obraz gry. Polki były zdecydowanie skuteczniejsze na siatce. Po udanym ataku Agnieszki Bednarek na tablicy widniał wynik 14:11. Akcja Joanny Kaczor pozwoliła biało-czerwonym zejść na przerwę techniczną z prowadzeniem (16:14). Końcówka była niesamowicie emocjonująca, ponieważ Japonki zniwelowały różnicę punktową (18:18). Na nieszczęście publiczności zgromadzonej w kieleckiej hali, siatkarki z "Kraju Kwitnącej Wiśni" miały w górze piłkę setową, jednak bardzo dobra gra Katarzyny Gajgał pozwoliła Polką na wyrównanie (24:24). Ostatecznie dwa skuteczne ataki Aleksandry Jagieło zakończyły spotkanie (27:25).

W szeregach reprezentacji Polski najwięcej punktów zdobyła Anna Barańska (18). Świetnie zaprezentowały się również Joanna Kaczor (13) oraz Aleksandra Jagieło (12). Po drugiej stronie siatki najlepiej zagrała Megumi Kurihara (15 oczek).