Historyczny brąz, dwa razy tuż za podium. Losy Mostostalu Azoty i ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w Lidze Mistrzów

Wiktor Gumiński
Luis Felipe Fonteles (po lewej) został wybrany najlepiej zagrywającym Final Four w Omsku

2012/2013 - 4. miejsce

Kolejną szansę na zawojowanie europejskich aren ZAKSA otrzymała w sezonie 2012/2013, już pod wodzą nowego trenera Daniela Castellaniego. W grupie C, tym razem siatkarze z Kędzierzyna-Koźla dwukrotnie ulegli Trentino Volley, ale komplet pewnych zwycięstw nad Tours VB i Crvena Zvezda Belgrad pozwolił im spokojnie wywalczyć promocję do fazy pucharowej. W dwóch pierwszych rundach play-off spisali się doskonale, wygrywając wszystkie cztery pojedynki. Najpierw wyrzucili za burtę Noliko Maaseik (3:0 i 3:2), a następnie Arkas Izmir (3:2 i 3:1). Awansowali do Final Four, rozgrywanego w rosyjskim Omsku, gdzie w dramatycznym półfinale przegrali 2:3 z Bre Banką Lannutti Cuneo. W starciu o 3. miejsce okazali się gorsi od Zenitu Kazań. Medal uciekł im sprzed nosa, lecz na pocieszenie otrzymali dwie nagrody indywidualne. Najlepiej atakującym został wybrany Antonin Rouzier, natomiast najlepszym zagrywającym Luiz Felipe Fonteles. Drugi z nich był zresztą wtedy głównym motorem napędowym ZAKSY na wszystkich frontach.

Który z siatkarzy kędzierzynian najwięcej wnosił indywidualnie do gry zespołu w Lidze Mistrzów?