Rewolucja w ulubionym sporcie Polaków. "To możliwe rozwiązanie"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Beata Zawrzeł / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
Getty Images / Beata Zawrzeł / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
zdjęcie autora artykułu

Po raz pierwszy w historii zimowy Puchar Świata w skokach narciarskich został rozegrany na igielicie. Zdaniem dyrektora Sandro Pertile skoki mogą stać się "sportem czterosezonowym". Nie jest też wykluczone połączenie Letniego Grand Prix z PŚ.

W tym artykule dowiesz się o:

To była mała rewolucja. Sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich zainaugurowano już 5 listopada, a konkursy w Wiśle odbyły się w "hybrydowej" formule. Co prawda już wcześniej systematycznie przesuwano granicę inauguracji sezonu, ale tak wcześnie sezon nie ruszył nigdy. Zawodnicy lądowali na igielicie, ale na rozbiegu startowali z torów lodowych.

Zdaniem FIS w Wiśle wszystko przebiegło zgodnie z planem, a konkursy na obiekcie im. Adama Małysza można ocenić jako sukces. To dla działaczy znak, że skoki narciarskie mogą stać się "sportem czterosezonowym", czyli takim, który może być rozgrywany w każdym miejscu na świecie niezależnie od warunków atmosferycznych.

- Skoki mają długą tradycję jako sport zimowy. Okoliczności zmusiły nas do przyjęcia "hybrydowego" rozwiązania w Wiśle, co widzieliśmy jako szansę na przyszłość. Pewność siebie zostaje wzmocniona. Udowodniliśmy, że skoki narciarskie mogą być rozgrywane nie tylko zimą. Zajmujemy w rodzinie sportów zimowych wyjątkową pozycję - powiedział Sandro Pertile w rozmowie z berkutschi.com.

ZOBACZ WIDEO: Nietypowa inauguracja i dłuższa przerwa. Co na to skoczkowie?

Dyrektor PŚ wierzy w to, że skoki mogą przejść prawdziwą rewolucję i porównuje tę dyscyplinę do tenisa. - Mamy przed sobą ogromny potencjał na nadchodzące dziesięciolecia. Możemy zbudować sobie lepszą przyszłość, rywalizując na różnych nawierzchniach na wszystkich kontynentach. To ogromna zaleta. W tenisie główne wydarzenia rozgrywane są na różnych kortach w zależności od pory roku. I tak samo może być ze skokami. - Czy Puchar Świata zostanie połączony z Letnim Grand Prix? To możliwe rozwiązanie - dodał.

Udane konkursy w Wiśle nie oznaczają, że do zmian dojdzie błyskawicznie. Nawet w tym sezonie nie są brane pod uwagę - w przypadku problemów ze śniegiem - konkursy na igielicie. - Doświadczenie Wisły można obecnie uznać za wyjątek. Nie planujemy w tym sezonie kolejnych takich konkursów. Na bieżący sezon jasnym celem są skoki na śniegu - stwierdził Pertile.

Jaka przyszłość czeka skoki? Wiele wskazuje na to, że wkrótce dojdzie do wielkich zmian. Działacz FIS ma wielkie plany. - To wizja długoterminowa, by skoki stały się sportem światowym. Nasze marzenia mogą być duże, ale wizja ta nie będzie zrealizowana już w przyszłym roku - zakończył.

Czytaj także: Ma być liderką polskiej kadry. "Początek może być dla mnie ciężki" Nowe życie legendy. Skoki już tylko tłem

Źródło artykułu:
Komentarze (6)
avatar
Wiktorek
20.11.2022
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
A cóż w tym dziwnego?! N.p. tenisiści grają pod dachem, bez dachu, na trawie, na mączce, na betonie i na różnokolorowych igielitach. Punkty wrzucają do jednego wora i nie robią z tego proble Czytaj całość
avatar
yes
20.11.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
"Jeden lubi ogórki, a drugi ogrodnika córki"!!  
avatar
ruben13
20.11.2022
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
...... myslam , ze rewolucja sprawi , ze beda skakac bez nart !!!!  
avatar
Klamen
20.11.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Smoking sie skonczyly. Dziwne pomiary wiatru, kombinowanie zawodnikow I sedxiowie ktorzy jednym ekipom pozwalaja na wiecej a drugmaker mniej. Skoki sa nuesprawiedliwe dopóki nie będą zadaszone  
avatar
janeczek55
20.11.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Myślę że powinni skakać w każdy weekend roku.To taki pasjonujący sport