Siedmioletni Polak wygrał Turniej Czterech Skoczni dla dzieci

Siedmioletni Tymoteusz Cienciała wygrał rozgrywany na igelicie Turniej Czterech Skoczni dla dzieci. Młody zawodnik z Wisły wygrał wszystkie konkursy w swojej kategorii wiekowej.

Michał Bugno

Dziecięcy Turniej Czterech Skoczni rozgrywany jest od 1999 roku. W tym roku w rywalizacji wzięło udział 133 zawodników i zawodniczek z sześciu krajów. Do zawodów przystąpiły dzieci z roczników 2004-2009.

Konkursy dziecięcego TCS odbywają się na skoczniach w Austrii i Niemczech, a dokładnie w Hinzenbach, Bischofshofen, Reit im Winkl i Berchtesgaeden. Zawody są rozłożone na dwie części – austriacka odbywa się w czerwcu, a niemiecka we wrześniu.

W tym roku w najmłodszej kategorii wiekowej najlepszy okazał się Tymoteusz Cienciała - pierwszy zawodnik, który reprezentował Polskę w tych zawodach. W każdym z konkursów uzyskiwał olbrzymią przewagę nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji. Najmniejsza wynosiła 12,3 pkt, a największa 31,9 pkt.

Podobnego wyczynu w TCS dokonał czternaście lat temu Sven Hannawald, który również zwyciężył we wszystkich czterech konkursach.

Mimo młodego wieku Tymoteusz Cienciała ma na swoim koncie spory dorobek medalowy i udane próby skoków na obiekcie K-70. Na co dzień trenuje w klubie WSS Wisła.