PŚ w Lake Louise: Svindal wygrywa, zawód Jansruda

Narciarze alpejscy nie zawiedli i stworzyli świetnie widowisko podczas premierowego zjazdu w sezonie 2015/2016. W Kanadzie najlepszy okazał się Aksel Lund Svindal, który o 0.01 sekundy wyprzedził Petera Filla.

Szymon Łożyński

Włoch już w treningach pojechał na niezłym poziomie, ale jego drugie miejsce i stratę wygranej o włos należy uznać za niespodziankę. W Lake Louise nie zabrakło jednak negatywnych zaskoczeń. Swoich kibiców zawiódł Kjetil Jansrud. Norweg wygrał dwie z trzech serii treningowych, a w głównych zawodach uplasował się pod koniec pierwszej dziesiątki.

Sobota nie była udanym dniem dla Austriaków. Najpierw w rywalizacji pań w amerykańskim Aspen fatalnie zaprezentowały się narciarki. W slalomie trzy z nich, typowane do wysokich miejsc, zakończyły zmagania już na pierwszych bramkach premierowego przejazdu.

Ich koledzy co prawda zameldowali się na mecie zjazdu, ale szóste miejsce Maxa Franza (najlepszy z Austriaków) na pewno nie satysfakcjonuje trenerów, zawodników jak i kibiców.

Swoje powody do radości mieli Amerykanie. Na najniższym stopniu podium stanął Travis Ganong. Z kolei zawód oprócz Jansruda i Austriaków przeżyli także gospodarze. Ich faworyt Erik Guay przejechał trasę zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Polskę reprezentował Maciej Bydliński. Nasz reprezentant, biorąc pod uwagę narciarzy którzy minęli linię mety, ukończył zawody na przedostatniej pozycji.

Po sobotniej rywalizacji nowym liderem Pucharu Świata został Aksel Lund Svindal. Norweg do 7 oczek zdobytych na inaugurację sezonu w slalomie gigancie dołożył 100 punktów za triumf w zjeździe.

Na niedzielę na godzinę 19:00 zaplanowano super gigant. Przed rokiem najlepszy okazał się Kjetil Jansrud.