Severin Freund wygrał jednoseryjny konkurs, niezły występ Polaków

Niemiec po skoku na odległość 94,5 metra triumfował w dość loteryjnym konkursie na normalnym obiekcie w Lillehammer. Z Polaków najlepiej spisał się Kamil Stoch, który uplasował się na 15. pozycji.

Szymon Łożyński

Łącznie punkty zdobyło czterech podopiecznych Łukasza Kruczka. Świetny skok oddał Klemens Murańka, ale przez niskie noty za styl zajął miejsce dopiero w trzeciej dziesiątce. Z kolei Stoch był jednym z największych pechowców z całej stawki. Dwukrotny mistrz olimpijski aż trzykrotnie podchodził do swojej próby, co z pewnością odbiło się na jego skoku.

Obok Niemców najwięcej powodów do radości mają gospodarze. Na drugim stopniu podium uplasował się Norweg Kenneth Gangnes, a miejsce za nim zajął Andreas Stjernen. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu, bowiem żółtą koszulkę lidera Pucharu Świata stracił Daniel Andre Tande. Zwycięzca konkursu w Klingenthal tym razem zajął 6. pozycję. Nowym liderem cyklu został Severin Freund.

Pierwsza seria konkursu trwała ponad dwie godziny. Sędziowie mieli problemy z przeprowadzeniem zawodów, bowiem rywalizację mocno utrudniał silny wiatr pod narty. Już w godzinach przedpołudniowych zadecydowano o przeniesieniu zawodów ze skoczni dużej (HS 138) na obiekt normalny (HS 100).

Mimo tej decyzji nie obyło się bez kłopotów. Znacznie przedłużył się rozpoczęty o 14:15 trening. W związku z tym organizatorzy nie rozegrali kwalifikacji i w pierwszej serii konkursu wystartowało aż 73 skoczków. Po zmaganiach z wiatrem premierową kolejkę udało się rozegrać do końca. Ostatecznie nie rozegrano finału i za oficjalne uznano rezultaty z pierwszej serii.

W sobotę obok Freunda pierwszoplanowymi aktorami byli sędziowie. Sepp Gratzer i jego asystenci zdyskwalifikowali łącznie aż siedmiu skoczków, a wśród nich Jana Ziobre.