PŚ w Niżnym Tagile: Nokaut Freunda, Kot nie wykorzystał szansy

W sobotę w Niżnym Tagile Niemiec z przewagą 11.5 punktu pokonał Petera Prevca. Z Polaków najlepiej spisał się Maciej Kot, który nie utrzymał jednak miejsca w czołowej dziesiątce po pierwszej serii. Łącznie punkty zdobyło 4 Biało-Czerwonych.

Szymon Łożyński
Severin Freund Newspix / RADOSLAW JOZWIAK / CYFRASPORT / Na zdjęciu: Severin Freund
Podopieczny Łukasza Kruczka w pierwszym skoku osiągnął aż 133.5 metra, co dało mu 9. pozycję. W finale zawodnik AZS-u Zakopane nie doleciał jednak nawet do punktu konstrukcyjnego (116.5 metra) i ostatecznie spadł na 15. pozycję. Mimo wszystko to najlepszy rezultat Macieja Kota w tym sezonie. Punkty do klasyfikacji generalnej zdobyli także Stefan Hula, Piotr Żyła i Dawid Kubacki.

W sobotę drużynowo najlepiej wypadli Norwegowie. W pierwszej szóstce znalazło się miejsce aż dla czterech podopiecznych Alexandra Stoeckla. Najwyżej, na 3. miejscu, uplasował się Joachim Hauer, dla którego to pierwsze podium PŚ w sportowej karierze.

Zawody toczyły się w dość trudnych warunkach wietrznych. Co prawda udało się sprawnie przeprowadzić obie serie, ale konkurs na pewno nie był sprawiedliwy. Wiatr często zmieniał swój kierunek i do tego wiał z różną siłą.

W pierwszej kolejce sporo szczęścia mieli Polacy. Dawid Kubacki, Maciej Kot i Piotr Żyła skakali przy mocnym wietrze pod narty. W drugiej serii już tylko pierwszy z wymienionych oddał próbę w bardzo dobrych warunkach.

Wiatr pokrzyżował plany nie tylko Biało-Czerwonym. W finale z ekstremalnymi warunkami nie poradził sobie Kenneth Gangnes. Wicelider Pucharu Świata przed sobotnim konkursem uzyskał tylko 111 metrów i spadł z 4. na 8. pozycję.

W czołowej trzydziestce nie znalazło się miejsce dla Jan Ziobry i Klemensa Murańki. Obaj Polacy podobnie jak Kamil Stoch okazję do rehabilitacji będą mieli już w niedzielę. Na godzinę 13:30 czasu polskiego zaplanowane są kwalifikacje przed drugim konkursem indywidualnym. O 15:00 ma rozpocząć się pierwsza seria.