TCS w Bischofshofen: Fenomenalny Prevc triumfuje w 64. Turnieju Czterech Skoczni!

W finałowym konkursie w Bischofshofen Peter Prevc postawił pieczęć nad swoim triumfem w całym Turnieju Czterech Skoczni. Słoweniec wygrał środowe zawody, wyprzedzając Freunda i Hayboecka. Do drugiej serii nie awansował Kamil Stoch.

Szymon Łożyński
PAP / PAP/Grzegorz Momot
Konkurs w Bischofshofen był świetnym spektaklem, zwieńczającym 64. Turniej Czterech Skoczni. Znakomicie z presją, ciążącą na faworycie, poradził sobie Peter Prevc. W obu seriach Słoweniec oddał najdłuższe i najpiękniejsze stylowo skoki. Po uzyskaniu 139 i 142,5 metra podopieczny Gorana Janusa wygrał zawody z notą 297,3 punktu i przypieczętował triumf w całym Turnieju.

Na drugim miejscu w Bischofshofen i w całych zawodach uplasował się Severin Freund. W środę, podobnie jak we wcześniejszych konkursach, Niemiec skakał bardzo dobrze, ale nie był w stanie zatrzymać fenomenalnie dysponowanego Prevca. Na swojej domowej skoczni, trzecie miejsce w Turnieju wywalczył Michael Hayboeck. W Bischofshofen Austriak wyprzedził swojego bezpośrednio rywala w tej walce, Kennetha Gangnesa, o 9,3 punktu i dzięki temu odzyskał najniższy stopień podium w Turnieju.

Środowe zmagania były najlepszym podsumowaniem mizernego występu Biało-Czerwonych w całych zawodach. Największy zawód sprawił Kamil Stoch, który w Bischofshofen w ogóle nie awansował do serii finałowej. Punkty zdobyli Andrzej StękałaMaciej Kot i Stefan Hula. Ich występ na obiekcie Paul-Ausserleitner-Schanze (HS140) trudno jednak rozpatrywać w kategoriach sukcesu. Oprócz Stocha, rywalizację w parze przegrał także Dawid Kubacki.

Konkurs w Bischofshofen odbył się w znakomitych warunkach. W obu seriach wiatr nie przekroczył 1 m/s. W premierowej kolejce zawodnicy oddali swoje próby z belki 15., a w finale z 16. W drugiej kolejce na ciekawy manewr zdecydował się Alexander Stoeckl. Szkoleniowiec obniżył do 15. platformę startową dla Gangnesa. Z tej belki, jego podopieczny poradził sobie świetnie i uzyskał 137 metrów. Jeszcze dalej pofrunął jednak Hayboeck (139 metrów) i to Austriak mógł cieszyć się z trzeciego miejsca na podium w środę i w całym Turnieju.

Skoczkowie nie mają czasu na odpoczynek. Już w piątek zaplanowane są w Willingen treningi i kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. Z kolei za nieco ponad tydzień odbędą się mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Bad Mitterndorf.