PŚ w Willingen: Kwalifikacje dla Jurija Tepesa, świetny występ Polaków!

W sprzyjających warunkach Jurij Tepes uzyskał 139 metrów i wygrał eliminacje przed niedzielnym konkursem indywidualnym w Willingen. Awans do zawodów wywalczyli wszyscy Polacy, a trzech z nich uplasowało się w czołowej dziesiątce.

Szymon Łożyński
EXPA Newspix / EXPA
Bardzo dobrą formę z treningów potwierdził Stefan Hula. Urodzony w Szczyrku zawodnik uzyskał, przy delikatnym wietrze w plecy, 131 metrów. Ostatecznie taka odległość dała Polakowi trzecie miejsce. Dwie pozycje niżej uplasował się Jakub Wolny. Dla mistrza świata juniorów z Val di Fiemme piątkowe skoki w Willingen były jego debiutem w tym sezonie w Pucharze Świata. W pierwszej dziesiątce eliminacji znalazło się jeszcze miejsce dla Andrzeja Stękały. Dwaj pozostali Polacy, Maciej Kot i Jan Ziobro także wywalczyli awans do niedzielnego konkursu, ale ich próby nie były porywające.

W kwalifikacjach, w których zabrakło czołowych reprezentantów Japonii, najdalej pofrunął Jurij Tepes. Słoweniec o 4,5 punktu wyprzedził Austriaka Manuela Poppingera. Czołową szóstkę uzupełnili Hula, Robert Kranjec, Wolny i Manuel Fettner.

Daleko skakało także większość zawodników z czołowej dziesiątki Pucharu Świata. Najdalej, 140,5 metra, skoczył Severin Freund, który na wcześniejszych treningach zajął pierwszą i drugą pozycję. Świetne próby zanotowali także Stefan Kraft i Domen Prevc. Nieco słabszy skok oddał czwarty skoczek 64. Turnieju Czterech Skoczni Kenneth Gangnes. W treningach i kwalifikacjach na belce startowej nie pojawił się Peter Prevc.

Eliminacje, podobnie jak serie próbne, zostały przeprowadzone w bardzo dobrych warunkach atmosferycznych. Tym samym nie sprawdziły się prognozy, które mówiły o tym, że w piątkowe popołudnie na Mühlenkopfschanze (HS 145) porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 10 m/s. Zawodnicy oddawali swoje próby z belki startowej o numerze 18. Wyjątek stanowili Simon Ammann i Richard Freitag, dla których trenerzy poprosili o obniżenie rozbiegu. Szwajcar z 16. platformy uzyskał 124 metry, a Niemiec z 17. 134,5 metra. Wcześniej Freitag wygrał drugi trening, osiągając aż 147,5 metra.

W sobotę, w Willingen zaplanowano rywalizację drużynową. Start pierwszej serii wyznaczono na godzinę 18:00. Z kolei niedzielny konkurs indywidualny ma rozpocząć się o 15:45.