PŚ w Lahti: Dawid Kubacki triumfatorem kwalifikacji. Wielki pech Kamila Stocha!

Huśtawkę nastrojów przeżyli polscy kibice podczas kwalifikacji do niedzielnego konkursu w Lahti. Eliminacje wygrał Dawid Kubacki, ale awansu do zawodów nie wywalczył Kamil Stoch. Start pierwszej serii konkursowej wyznaczono na godzinę 15:10.

Szymon Łożyński
WP SportoweFakty / Jakub Janecki
Dwukrotny mistrz olimpijski uzyskał zaledwie 82,5 metra i zajął 41. pozycję. Do awansu zabrakło Kamilowi Stochowi 0,1 punktu. W konkursie głównym Polskę reprezentować będzie 4 zawodników, bowiem przez sito eliminacyjne nie przebrnął także Andrzej Stękała.

Pomimo absencji Stocha niedzielny konkurs zapowiada się dla kibiców znad Wisły bardzo interesująco. W walce o czołowe lokaty powinien liczyć się Dawid Kubacki, który najpierw w treningu zajął wysokie 9. miejsce, a później pewnie triumfował w kwalifikacjach.

Z czołowej dziesiątki Pucharu Świata dalej od pochodzącego z Nowego Targu zawodnika skoczyli tylko Johann Andre Forfang i Peter Prevc. Identyczną odległość jak Polak uzyskał Anders Fannemel i Severin Freund.

Tym razem, w porównaniu do piątkowych zawodów, awans do konkursu wywalczył Janne Ahonen. Reprezentant gospodarzy uzyskał 86,5 metra i zakwalifikował się z 34. pozycji.

Kwalifikacje, podobnie jak konkurs główny, odbywały się na normalnym obiekcie (HS 100). Taką decyzję podjęli organizatorzy ze względu na silny wiatr, który od niedzielnego poranka utrzymywał się w Lahti. W eliminacjach wszyscy skoczkowie oddali swoje próby przy podmuchach pod narty. Na skoczni panowały jednak loteryjne warunki, bowiem wiatr często zmieniał swoją siłę. O sporym pechu mogą mówić Stoch i Stękała, ponieważ obaj reprezentanci Polski nie mieli zbyt mocnych podmuchów pod narty.