PŚ w Wiśle: Noriaki Kasai śrubuje swój własny rekord

W piątek Japończyk po raz 61 w karierze stanął na podium pucharowych zawodów. Tym samym Noriaki Kasai poprawił swój rekord najstarszego skoczka w czołowej trójce konkursów w ramach Pucharu Świata.

Szymon Łożyński
Noriaki Kasai - najstarszy zwycięzca konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich PAP/EPA / Na zdjęciu: Noriaki Kasai - najstarszy zwycięzca konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich
Po pierwszym skoku na 128,5 metra podopieczny Tomoharu Yokokawy zajmował czwartą pozycję. W finale trener Noriakiego Kasai nie zdecydował się na obniżenie belki dla swojego zawodnika, a ten z 10. platformy startowej uzyskał aż 134 metry. Próba z drugiej serii zapewniła ostatecznie Japończykowi trzecie miejsce.

W piątek reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni po raz piąty w tym sezonie stanął na najniższym stopniu podium. Łącznie Japończyk w czołowej trójce zawodów indywidualnych był już 61 razy. Ostatni taki sukces Azjata osiągnął w pierwszym konkursie lotów narciarskich w Vikersund.

Wówczas Kasai zajął trzecią pozycję w wieku 43 lat, 8 miesięcy i 6 dni. W piątek reprezentant Japonii znów poprawił to rekordowe osiągnięcie. Najniższy stopień podium w pierwszych zawodach na obiekcie im. Adama Małysza (HS 134) główny zainteresowany wywalczył w wieku 43 lat, 8 miesięcy i 27 dni.

Triumfatorem piątkowych zmagań w Wiśle został Roman Koudelka. Drugie miejsce na podium wywalczył Kenneth Gangnes. Czech i Norweg wyprzedzenie Japończyka zawdzięczają decyzji swoich szkoleniowców o obniżeniu rozbiegu. Gdyby nie dodatkowe 3,6 punktu za niższą belkę, Gangnes przegrałby z Kasaim o 1 punkt, a Koudelka uzyskałby identyczną notę co Azjata.

Źródło: WP SportoweFakty

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)
Czy w sobotnich zawodach w Wiśle Noriaki Kasai stanie na podium po raz 62?