PŚ w Planicy: Niezły występ Kamila Stocha. Peter Prevc przeszedł do historii!

W czwartek w Planicy Peter Prevc wygrał 14 indywidualny konkurs w tym sezonie. Drugie miejsce zajął Johann Andre Forfang, a trzecie Robert Kranjec. Kamil Stoch był piętnasty, a Andrzej Stękała trzydziesty. Pozostali Polacy odpadli w pierwszej serii.

Szymon Łożyński
PAP/EPA
Najlepiej z Biało-Czerwonych wypadł dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi. Kamil Stoch po skokach na 208,5 oraz 212 metrów został sklasyfikowany na 15. lokacie. Tylko punkt, za 30. pozycję, zdobył Andrzej Stękała.

Największym pechowcem wśród Polaków był Maciej Kot. Pochodzący z Limanowej skoczek zajął 31. miejsce, a do awansu do finału zabrakło mu zaledwie 0,8 oczka. Punktów do klasyfikacji generalnej cyklu nie zdobyli również Stefan Hula, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Bartłomiej Kłusek.

Zawody w Planicy do ostatniego skoku trzymały w napięciu. Po pierwszej serii prowadził Severin Freund, który o 1,8 punktu wyprzedzał Johanna Andre Forfanga i o 2,5 punktu Petera Prevca. Ostatecznie Niemiec zajął dopiero czwarte miejsce. Konkurs wygrał Prevc przede wszystkim za sprawą finałowego skoku na 232,5 metra. Jeszcze dalej, dokładnie na 241. metrze i 50. centymetrze wylądował Robert Kranjec. Słoweniec zajął najniższy stopień podium, bowiem w odróżnieniu od swojego rodaka i Forfanga (drugi w czwartek) skakał nie z 3. a 5. belki startowej. Dla Prevca, Forfanga i Freunda obniżono rozbieg, bowiem dość niespodziewanie uśrednione podmuchy wiatru zaczęły nieznacznie przekraczać 1 m/s.

Czwartkową wiktorią Peter Prevc przeszedł do historii, ponieważ odniósł 14 zwycięstwo w jednym sezonie. Tym samym podopieczny Gorana Janusa pokonał w tej klasyfikacji Gregora Schlierenzauera, który 13 razy triumfował w jednym cyklu.

Z walczących o trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu, Kenneth Gangnes zajął 5. miejsce tuż przed Michaelem Hayboeckiem. Tym samym Norweg nad Austriakiem powiększył swoja przewagę w Pucharze Świata do 47 oczek.

Noriaki Kasai, który w czwartek po raz pięćsetny wystartował w PŚ, nie uczcił swojego jubileuszu miejscem na podium. Japończyk zajął 6. lokatę, ale i tak może być dumny ze swoich skoków. 43-latek dwukrotnie uzyskał aż 225 metrów. Po pierwszej serii podopieczny Tomoharu Yokokawy z rąk organizatorów odebrał symboliczny numer startowy z konkursu dla jego córki, która w styczniu tego roku przyszła na świata.

Czwartkowe zawody, które odbyły się w zastępstwie za odwołaną rywalizację w Wiśle i Titisee-Neustadt, toczyły się w dobrych warunkach atmosferycznych. Co prawda nie było słonecznej aury, ale uśredniony pomiar wiatru pod narty w obu seriach nie przekroczył 1,5 m/s.

Drugi z trzech konkursów indywidualnych na Letalnicy (HS215) odbędzie się w piątek. Pierwsza seria ma rozpocząć się o 15:15, a godzinę wcześniej organizatorzy planują przeprowadzić kwalifikacje.