39-letni Janne Ahonen zwycięzcą mistrzostw Finlandii na dużej skoczni w Lahti

Janne Ahonen (Lahden Hiihtoseura) zdobył złoty medal mistrzostw Finlandii w skokach narciarskich na igelicie. Konkurs rozegrano na dużej skoczni w Lahti, której punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 116. metrze.

Piotr Ziemka

Janne Ahonen prowadził już po pierwszej serii, w której uzyskał najdłuższą odległość konkursu - 124 metry. W drugiej rundzie najwięcej punktów zdobył Jarkko Maeaettae. Skoczek drużyny Kainuun Hiihtoseura wywalczył 117,6 pkt - trzy dziesiąte więcej od triumfatora. Ahonen i Maeaettae mieli taką samą sumę odległości. Sędziowie lepiej ocenili skoki urodzonego w 1977 roku zawodnika, który triumfował z przewagą 1,5 punktu nad srebrnym medalistą.

Trzecie miejsce zajął Eetu Nousiainen (Puijon Hiihtoseura). Ci sami zawodnicy stanęli na podium zimowych mistrzostw Finlandii, które 31 stycznia 2016 roku również rozegrano na skoczni Salpausselkä (HS130).

Czwarty był Lauri Asikainen, piąty Olli Muotka, a szósty Ville Larinto. Na trzynastej pozycji został sklasyfikowany Harri Olli.