65. TCS: świetny początek! Kamil Stoch drugi w kwalifikacjach!

Kamil Stoch zajął 2. miejsce w kwalifikacjach do piątkowego konkursu w Oberstdorfie w 65. Turnieju Czterech Skoczni. Eliminacje wygrał Norweg Daniel Andre Tande. W zawodach na Schattengberschanze zobaczymy wszystkich siedmiu Biało-Czerwonych.

Szymon Łożyński
Kamil Stoch PAP/EPA / EPA/DANIEL KARMANN / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Przed rozpoczęciem czwartkowego skakania na Schattenbergschanze (HS137) kibice zastanawiali się, czy sprawdzą się słowa Aleksandra Winiarskiego i Rafała Kota. Obecny lekarz polskiej kadry i były fizjoterapeuta Biało-Czerwonych stwierdzili dla WP SportoweFakty, że przeziębienie Kamila Stocha nie wpłynie na jego wysoką dyspozycję.

Ich słowa znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi w treningach skakał świetnie. W pierwszym z nich po próbie na 131. metr zajął 3. miejsce, a w drugiej serii był już bezkonkurencyjny (133 metry). Również pozostali Biało-Czerwoni w treningach zaprezentowali się dobrze, więc kibice ze spokojem mogli oczekiwać kwalifikacji.

W nich podopieczni Stefana Horngachera stanęli na wysokości zadania. Piątka Polaków, którzy musieli walczyć o awans do piątkowych zawodów nie miała problemów z jego wywalczeniem. Najlepiej spisał się Piotr Żyła. Aktualny mistrz Polski uzyskał 128,5 metra i został sklasyfikowany w połowie drugiej dziesiątki. W zawodach wystąpią także Dawid Kubacki, Stefan Hula, Klemens Murańka i Jan Ziobro.

Oczywiście nie zabraknie również Macieja Kota i Kamila Stocha. Obaj w eliminacjach spisali się świetnie. Po przeciętnych treningach Kot uzyskał 133 metry i zajął 5. miejsce. Jeszcze lepiej wypadł Stoch. Mistrz świata z Val di Fiemme potwierdził wysoką formę i w świetnym stylu osiągnął 137,5 metra. Lepszy od zawodnika z Zębu był tylko Daniel Andre Tande, który uzyskał aż 139 metrów. Norweg mimo problemów z lądowaniem pokonał Stocha o 3,4 punktu.

W czwartek sprawdziły się prognozy meteorologów. Zarówno w treningach jak i eliminacjach uśredniona siła wiatru nie przekroczyła 1 m/s. Kwalifikacje przeprowadzono z belki startowej o numerze 8, a najlepsi zawodnicy z czołowej dziesiątki odpychali się z 7. i 6. platformy startowej.

Piątkowy konkurs w Oberstdorfie zaplanowano na 16:45. O godzinie 15:15 odbędzie się seria próbna. Relacja na żywo oraz szerokie podsumowanie zawodów na WP SportoweFakty.

Pełne transmisje z Turnieju Czterech Skoczni (kwalifikacje i konkursy) tylko w Eurosporcie 1. Najbliższa relacja (konkurs w Oberstdorfie) w piątek o godzinie 16:30.