65. TCS w Oberstdorfie: Kamil Stoch na podium! Piotr Żyła w czołowej dziesiątce!

Świetny początek Polaków w 65. Turnieju Czterech Skoczni. W piątkowym konkursie w Oberstdorfie Kamil Stoch zajął 2. miejsce. Wygrał Austriak Stefan Kraft, a 3. był Michael Hayboeck. Na 7. miejscu sklasyfikowano Piotra Żyłę. Punkty zdobyło 5 Polaków.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / PAP/EPA/Angelika Warmuth

Czwartkowe bardzo udane treningi i kwalifikacje w wykonaniu Biało-Czerwonych, zwłaszcza Kamila Stocha, spowodowały, że kibice nad Wisłą z dużymi nadziejami oczekiwali piątkowych zawodów w Oberstdorfie.

Już w serii próbnej podopieczni Stefana Horngachera potwierdzili, że wysokie oczekiwania wobec nich nie były na wyrost. Trening ex aequo wygrali Stefan Kraft ze Stochem, a dobre skoki oddali także Maciej Kot, Dawid Kubacki i Piotr Żyła.

W głównych zawodach jako pierwszy z Polaków na belce startowej pojawił się Stefan Hula. Urodzony w Szczyrku zawodnik nie zawiódł. Mimo że jego rywal w parze Andreas Stjernen skoczył daleko, to 129 metrów Huli wystarczyło, by nasz reprezentant pewnie przebrnął do drugiej rundy.

W niej znalazł się także Kubacki, który co prawda przegrał pojedynek w parze z Jewgienijem Klimowem, ale 129,5 metra nowotarżanina to była zdecydowanie najlepsza próba wśród szczęśliwych przegranych.

Swoje starcia w parach wygrali także Maciej Kot, Piotr Żyła i oczywiście Kamil Stoch. Pierwszy z wymienionych pokonał Jarkko Maeaettae, a po swoim skoku na 129,5 metra zajmował na półmetku zawodów 11. miejsce. W ścisłej czołówce przed serią finałową byli natomiast Żyła i Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi po świetnym skoku na 137. metr przegrywał w zawodach tylko ze Stefanem Kraftem (pokonał w parze rekordzistę świata w długości lotu Andersa Fannemela).

Z kolei Żyła przy dość mocnym wietrze w plecy uzyskał aż 133 metry i został sklasyfikowany na 5. pozycji. W czołowej trzydziestce zabrakło natomiast miejsca dla Jana Ziobry (przegrał w parze z Żyłą) i Klemensa Murańki (porażka z Cene Prevcem).

Informacje sportowe możecie śledzić również w aplikacji WP SportoweFakty na Androida (do pobrania w Google Play) oraz iOS (do pobrania w iTunes). Komfort i oszczędność czasu!

Druga kolejka nie rozczarowała. Kibice obserwowali wiele dalekich lotów, a co ważne do poziomu konkursu dostosowali się Polacy. Hula, Kubacki i Kot po dalekich skokach utrzymali miejsca w drugiej dziesiątce. Presję wytrzymali także Żyła i Stoch.

Aktualny mistrz Polski w finale po locie na 133. metr został ostatecznie sklasyfikowany na 7. pozycji. Z kolei Stoch w drugiej serii skoczył 135 metrów i przegrał w zawodach tylko z Kraftem, który w finale skoczył pół metra bliżej niż zawodnik z Zębu.

W walce o triumf w 65. TCS nie liczy się już lider PŚ w skokach narciarskich Domen Prevc. 17-letni Słoweniec nie wytrzymał presji i po dwóch przeciętnych skokach (124,5 oraz 127 metrów) został sklasyfikowany na 26. lokacie.

Zgodnie z prognozami meteorologów wiatr nie przeszkodził w sprawnym przeprowadzeniu zawodów. Jego uśredniona siła nie przekroczyła 1 m/s w plecy. W piątkowych zmaganiach skoczkowie odpychali się od belki startowej o numerze 7 i 6. Konkurs obejrzał komplet ponad 20 tys. kibiców.

Skoczkowie w 65. Turnieju Czterech Skoczni na razie nie mają chwili wytchnienia. Już w sobotę 31 grudnia czekają ich kwalifikacje na Neue Große Olympiaschanze (HS140) w Garmisch-Partenkirchen. Start eliminacji o 14:00. Relacja na żywo oraz ich podsumowanie na WP SportoweFakty.

Pełne transmisje z Turnieju Czterech Skoczni (kwalifikacje i konkursy) tylko w Eurosporcie 1. Najbliższa relacja (kwalifikacje w Garmisch-Partenkirchen) w sobotę o godzinie 13:45.