PŚ w skokach: mniej miejsc dla Polski. Konsekwencje słabej formy zaplecza

W trzecim periodzie Pucharu Świata Polska nie będzie mogła już zgłosić do kwalifikacji aż siedmiu skoczków. Mniej miejsc dla naszej reprezentacji w zawodach najwyższej rangi wiąże się ze słabą formą kadry B.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / PAP/EPA/Angelika Warmuth
W pierwszych dwóch częściach sezonu 2016/2017 Stefan Horngacher mógł wystawić do kwalifikacji po 7 swoich podopiecznych. Taki przywilej to zasługa świetnych startów Polaków w Letnim Grand Prix i Letnim Pucharze Kontynentalnym 2016. To właśnie w tym ostatnim cyklu Biało-Czerwoni skakali na tyle dobrze, że wywalczyli dodatkowe, siódme miejsce w Pucharze Świata.

Po pierwszych ośmiu konkursach sezonu ten stan został zachowany, bowiem w zawodach najwyższej rangi podopieczni trenera Horngachera skakali świetnie, a do tego bardzo dobrze w zmaganiach Pucharu Kontynentalnego radził sobie Jan Ziobro.

To właśnie dzięki 25-latkowi w 65. Turniej Czterech Skoczni Biało-Czerwoni nadal mogli wystawić do eliminacji siedmiu zawodników. Kłopot polegał jednak na tym, że oprócz Jana Ziobro w drugiej lidze skoków narciarskich Polacy zawodzą na całej linii. Tym samym w momencie, gdy drużynowy brązowy medalista mistrzostw świata z Falun został włączony do kadry A, w zespole prowadzonym przez Roberta Mateję nie było zawodnika, który w drugiej części Pucharu Kontynentalnego (rywalizacja w Engelbergu i Titisee-Neustadt) byłby w stanie wywalczyć dodatkowe, siódme miejsce dla Biało-Czerwonych. Niekorzystną sytuację próbował jeszcze zmienić Klemens Murańka, ale 3. i 10. miejsce zakopiańczyka to za mało, by kosztem Austrii, Słowenii bądź Norwegii wywalczyć dodatkową lokatę dla Biało-Czerwonych.

Tym samym w trzecim okresie Pucharu Świata Polska będzie mogła zgłosić do kwalifikacji sześciu skoczków. Dwukrotnie w polskich zawodach dodatkowo gospodarze będą mogli wystawić tzw. kwotę krajową, która wynosi sześciu zawodników (łącznie wystąpi zatem 12 skoczków). Przypomnijmy, że zawody PŚ w skokach narciarskich w Wiśle odbędą się już w dniach 13-15 stycznia, a rywalizacja na Wielkiej Krokwi w Zakopanem od 20 do 22 stycznia.

Relacja na żywo z polskich zawodów oraz ich szerokie podsumowanie na WP SportoweFakty.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)
Czy Kamil Stoch wygra tegoroczne konkursy indywidualne PŚ zarówno w Wiśle jak i Zakopanem?