Przemysław Kantyka siódmy na Uniwersjadzie, zwycięstwo mistrza Japonii

Naoki Nakamura zdobył złoty medal w konkursie skoków narciarskich podczas 28. Zimowej Uniwersjady w Ałmatach. W rywalizacji wzięło udział sześciu Polaków. Wszyscy zakwalifikowali się do drugiej rundy.

Piotr Ziemka
PAP / Bartłomiej Zborowski
Naoki Nakamura prowadził już po pierwszej serii. W drugiej odsłonie mistrz Japonii (w listopadzie 2016 roku pokonał w jednoseryjnym konkursie takich skoczków jak Taku Takeuchi czy też Daiki Ito) miał piąty wynik, ale zachował przodownictwo.

Na drugim miejscu uplasował się Michaił Maksimoczkin. Rosjanin zajmował drugą lokatę na półmetku, a w następnej rundzie uzyskał najwięcej punktów. Maksimoczkin w 2013 roku był trzeci podczas Uniwersjady w rywalizacji na skoczni normalnej, a w 2015 - czwarty. Brązowy medal w Ałmatach zdobył Thomas Lackner.

W czołowej dziesiątce został sklasyfikowany jeden Polak - Przemysław Kantyka. W pierwszej rundzie miał trzynasty wynik. Ostatecznie uplasował się na siódmej pozycji. Z siódmego miejsca na czternaste spadł Stanisław Biela. Siedemnastą lokatę ex aequo zajęli Jakub Kot oraz Krzysztof Miętus. 22. był Artur Kukuła, a 24. - Krzysztof Leja.

Skakało 52 zawodników. W pierwszej serii wszyscy startowali z dziesiątej belki. Przed rozpoczęciem drugiej rundy rozbieg podwyższono o jeden stopień. Ostatnia dziesiątka najeżdżała na próg z dwunastej belki.

Na sobotę zaplanowano rozegranie konkursu reprezentacji mieszanych. W niedzielę odbędą się konkursy drużynowe.