PŚ w Sapporo: Markus Eisenbichler najlepszy na treningu. Kamil Stoch 7., upadek Jana Ziobry

Markus Eisenbichler skoczył najdalej podczas pierwszego piątkowego oficjalnego treningu przed kwalifikacjami do sobotniego konkursu Pucharu Świata 2016/2017 w Sapporo.

Piotr Ziemka
PAP/EPA / PEKKA SIPOLA
Pierwszą serię treningową rozpoczęto z szesnastej belki. Rozbieg obniżono o jeden stopień po skoku Stefana Hubera. Austriak uzyskał 136,5 metra i został liderem. Hubera na prowadzeniu zmienił jego rodak - Markus Schiffner. Zawodnikowi startującemu z 34. numerem startowym również zmierzono 136,5 metra i ponownie nastąpiło obniżenie belki. Jeszcze dalej od obu Austriaków, mimo że ruszał z niższej platformy, poszybował Jan Ziobro. Polak miał 137,5 m (rozmiar skoczni Okurayama to 137 metrów), ale upadł. Znalazł się jednak na czele klasyfikacji, bo skoki w treningach nie są oceniane przez sędziów.

Przed Ziobrą uplasowali się tylko Markus Eisenbichler oraz Daniel Andre Tande. Niemiec jako jedyny skoczył ponad 140 metrów. Na siódmej pozycji został sklasyfikowany Kamil Stoch. Tuż za liderem klasyfikacji generalnej PŚ znalazł się Maciej Kot. Czołową dziesiątkę zamknął Piotr Żyła.

Trzynasty był Dawid Kubacki. Z kolei Stefan Hula miał 23. wynik. Wystąpiło 63 skoczków. Ostatnią lokatę zajął Domen Prevc (100 metrów).