PŚ w Sapporo: Maciej Kot liderem po pierwszej serii! Kamil Stoch dziesiąty

Maciej Kot prowadzi po pierwszej serii konkursu Pucharu Świata w Sapporo. Do drugiej rundy zakwalifikowało się pięciu Polaków.

Piotr Ziemka
PAP/EPA / DANIEL KOPATSCH
Jako drugi w konkursie wystąpił Yuken Iwasa, dla którego to debiut w Pucharze Świata. Reprezentant gospodarzy awansował do drugiej rundy. Startującego z "dziką kartą" zawodnika na prowadzeniu zmienił dopiero Simon Ammann, który zaprezentował się jako osiemnasty. Szwajcar nie skakał w Pucharze Świata podczas dwóch poprzednich weekendów, kiedy rywalizowano w Willingen oraz Oberstdorfie. W czołowej trzydziestce konkursu tej rangi uplasował się po raz pierwszy od 18 grudnia 2016 roku.

Pierwsza seria nie została rozegrana już tak szybko jak rozpoczęta o 7:30 polskiego czasu runda próbna. Aż trzykrotnie z belki musiał zejść Noriaki Kasai, który nie wywalczył awansu do drugiej rundy.

Wszyscy zawodnicy startowali z dziesiątej platformy. Belki nie obniżono nawet po skoku Petera Prevca. Zwycięzca konkursów PŚ w Sapporo z lat 2014, 2015 i 2016 wylądował na 143. metrze i znajduje się na trzecim miejscu.

Znakomicie spisał się Maciej Kot. Podopieczny Stefana Horngachera objął przodownictwo z dorobkiem 133,3 punktu. Kamil Stoch przed swoim skokiem musiał zejść z belki. Zajmuje dziesiątą lokatę, tuż za Piotrem Żyłą. Trzynasty wynik uzyskał Jan Ziobro.

Przedostatnią premiowaną awansem do drugiej odsłony rywalizacji pozycję zajął Dawid Kubacki. Ponownie poza najlepszą trzydziestką sklasyfikowano Stefana Hulę. Na ostatniej pozycji uplasował się Domen Prevc.

Kot ma 3,1 punktu przewagi nad Andreasem Wellingerem, który jest drugi. Prevc traci do lidera 3,8 punktu, a Stefan Kraft - 6.