MŚ w Lahti: Kamil Stoch najlepszy w serii próbnej! 3. miejsce Macieja Kota!

Kamil Stoch zdobył najwięcej punktów w serii próbnej przed kwalifikacjami do sobotnich mistrzostw świata w skokach narciarskich na normalnym obiekcie w Lahti. Trzecie miejsce zajął Maciej Kot.

Piotr Ziemka
PAP/EPA / Jeon Heon-Kyun
Jako 51. wystartował Dawid Kubacki. Najlepszy zawodnik pierwszego czwartkowego treningu mężczyzn w Lahti uzyskał 97,5 metra i został liderem z dorobkiem 81,3 punktu. Na prowadzeniu zmienił go Markus Eisenbichler. Triumfator trzeciej czwartkowej serii treningowej zdobył 2,4 punktu więcej niż Polak.

Między Kubackim a Eisenbichlerem znalazł się skaczący jako piąty od końca Maciej Kot. Zwycięzca ostatniego konkursu Pucharu Świata przed mistrzostwami świata Lahti 2017 uzyskał 83,4 punktu.

Serię próbną rozpoczęto z czternastej belki. Ruszało z niej 33 zawodników. Z jedenastej platformy najeżdżali na próg Stefan Kraft oraz Kamil Stoch. Zwycięzca 65. Turnieju Czterech Skoczni zajął pierwsze miejsce ze zdobyczą 84,3 punktu. Kubacki ostatecznie był piąty - o sześć dziesiątych punktu wyprzedził go Kraft.

Czołową dziesiątkę zamknął Taku Takeuchi. Japończyk miał najlepsze warunki w serii próbnej (za wiatr odjęto mu siedem punktów) i wylądował najdalej - zmierzono mu 100 metrów. Na piętnastej pozycji został sklasyfikowany Piotr Żyła.

W czwartkowych treningach mogło uczestniczyć maksymalnie sześciu reprezentantów jednego kraju i na liście startowej było 81 skoczków. W piątkowej serii próbnej jedna reprezentacja mogła wystawić już tylko czterech zawodników i wzięło w niej udział łącznie 66 skoczków.