Puchar Kontynentalny w Oberstdorfie: Wąsek i Stękała w dziesiątce. Triumf Aignera

Paweł Wąsek zajął 8., a Andrzej Stękała 9. miejsce w piątkowym konkursie Pucharu Kontynentalnego w Oberstdorfie. Łącznie punktowało trzech Polaków. Pecha miał Przemysław Kantyka. Wygrał Austriak Clemens Aigner przed dwoma skoczkami z Niemiec.

Szymon Łożyński
Paweł Wąsek Newspix / RADOSLAW JOZWIAK / Na zdjęciu: Paweł Wąsek
Na półmetku piątkowych zmagań Paweł Wąsek zajmował 6. pozycję i nieśmiało mógł myśleć nawet o miejscu na podium. Do klasyfikowanych ex aequo na 2. lokacie Felixa Hoffmanna i Piusa Paschke reprezentant Polski tracił tylko 3,6 punktu.

W finale Wąsek skoczył nawet o pół metra dalej niż w pierwszej serii (130 do 129,5 metra), ale to i tak było za mało, żeby włączyć się do walki o podium. Szóstego zawodnika mistrzostw świata juniorów wyprzedziło jeszcze dwóch Japończyków i ostatecznie Polak ukończył zmagania na 8. lokacie.

Tuż za Wąskiem sklasyfikowano Andrzeja Stękałę. Po pierwszej serii i próbie na 130. metr zakopiańczyk zajmował 14. miejsce. W finale uzyskał 129 metrów, ale sporo dodanych punktów za wiatr w plecy pozwoliło mu awansować aż o 5 pozycji, na 9. lokatę.

Kilkanaście punktów do klasyfikacji generalnej, za 19. miejsce, zdobył Aleksander Zniszczoł. Pecha miał Przemysław Kantyka. Podopieczny Macieja Maciusiaka awansował do finałowej serii, ale nie zdobył żadnego punktu. To dlatego, że wraz z nim na 30. miejscu na półmetku sklasyfikowano także Austriaka Thomasa Hofera. W finale Kantyka miał najsłabszy skok i dlatego ostatecznie zajął pechową 31. pozycję.

Piątkowy konkurs na Schattenbergschanze (HS137) wygrał Clemens Aigner. Austriak prowadził już po pierwszej serii. W drugiej skoczył jednak krócej od Niemca Hoffmanna o dwa metry i nie był pewny zwycięstwa. Ostatecznie obronił jednak prowadzenie, pokonując reprezentanta gospodarzy o jeden punkt. Czołową trójkę uzupełnił kolejny niemiecki skoczek Pius Paschke.

W klasyfikacji generalnej drugiej ligi skoków narciarskich Clemens Aigner umocnił się na prowadzeniu. Drugiego Paschke Austriak wyprzedza o 44 punkty. Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków jest Aleksander Zniszczoł, który zajmuje 7. miejsce.

Sobotni konkurs Pucharu Kontynentalnego w Oberstdorfie rozpocznie się o 18:30.