Skoki narciarskie. Puchar Świata w Titisee-Neustadt. Bez przeliczników Dawid Kubacki nie wygrałby

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / RONALD WITTEK / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
PAP/EPA / RONALD WITTEK / Na zdjęciu: Dawid Kubacki

Gdyby w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w Titisee-Neustadt nie było przeliczników za zmianę belki i wiatr, to Ryoyu Kobayashi, a nie Dawid Kubacki cieszyłby się ze zwycięstwa. 3. miejsca nie zająłby natomiast Słoweniec Timi Zajc.

Tylko na WP SportoweFakty, w sezonie 2019/2020, po każdym indywidualnym konkursie Pucharu Świata sprawdzamy, jak wyglądałyby wyniki zawodów (najlepszej dziesiątki) bez przeliczników za wiatr i ewentualnej zmiany belki startowej.

Na podstawie not bez przeliczników układamy najlepszą dziesiątkę i przyznajemy jej punkty do klasyfikacji "króla nart bez przeliczników" (10 "oczek" dla triumfatora, 9 dla drugiego skoczka, itd., aż do 1 punktu za 10. miejsce).

W niedzielę w Titisee-Neustadt wróciły obrazki z pierwszej części sezonu, kiedy to wiatr rozdawał karty na skoczni. Podmuchy były bardzo zmienne, a w pierwszej serii sędziowie często rotowali długością rozbiegu. Dlatego przeliczniki za belkę i wiatr miały znaczący wpływ na wynik konkursu.

Gdyby ich nie było, to w niedzielny wieczór ze zwycięstwa cieszyłby się Ryoyu Kobayashi, a Dawid Kubacki byłby drugi. W oficjalnych rezultatach Polak pokonał Japończyka o 0,3 punktu. Bez przeliczników o triumfie Azjaty zadecydowałby przede wszystkim pierwszy skok, w którym Kobayashi uzyskał aż 147 metrów, a nasz reprezentant 143 metry.

W niedzielę na najniższym stopniu podium stanął Timi Zajc. Bez przeliczników młody Słoweniec byłby jednak szósty, a z 3. miejsca cieszyłby się Niemiec Stephan Leyhe. Z przelicznikami czy bez nich 8. miejsce w zawodach wywalczyłby Piotr Żyła.

W klasyfikacji "króla nart bez przeliczników", publikowanej tylko na WP SportoweFakty, wciąż prowadzi Karl Geiger. Niemiec ma o 8 punktów więcej niż wicelider Stefan Kraft. Z kolei trzeci w naszym zestawieniu Dawid Kubacki traci do Geigera 12 "oczek".