Może być nadzieją skoków w swojej ojczyźnie. Wystartuje w Niżnym Tagile

Jest młodym zawodnikiem, a już teraz zapisał się w historii estońskich skoków. Mowa tutaj Arttim Aigro, który może zmienić postrzeganie jego kraju w tej dyscyplinie.

Kamil Sobala
Artti Aigro Getty Images / Franz Kirchmayr/SEPA.Media / Na zdjęciu: Artti Aigro
Artti Aigro to zawodnik, z którym estońscy kibice skoków wiążą spore nadzieję. Na początku października doznał on skręcenia więzadła skokowo-strzałkowego, co postawiło pod znakiem zapytania jego start w inauguracyjnym konkursie Pucharu Świata. Jednak 12 listopada wrócił na skocznię, a następnie poinformował, że jest gotowy do startu w Niżnym Tagile.

- Skacze mi się dobrze i sprawia mi to przyjemność. Stopa w stu procentach nadal nie jest sprawna, czuję jeszcze lekki ból, ale w przypadku takich kontuzji jest to nieuniknione. W ostatnich tygodniach położyłem duży nacisk na trening fizyczny, dopiero w ostatnim czasie zacząłem wykonywać symulacje. Dziś otrzymałem potwierdzenie, że jadę do Rosji na inaugurację Pucharu Świata i zamierzam tam walczyć o punkty - powiedział w rozmowie z portalem Sport.postimees.ee.

Estońskie realia

Estończycy nie posiadają kadry narodowej i zmuszeni są współpracować z innymi reprezentacjami. Aigro na co dzień trenuje razem z drużyną Finlandii, z kolei jego rodak Kevin Maltsew szkoli się razem z czeską ekipą.

Dotychczas tylko czterech estońskich skoczków punktowało w Pucharze Świata. Pierwszym z nich był Jens Salumae, który podczas konkursu w Ruce zajął 29. miejsce. Następnie do tego grona dołączyli Jaan Juris, Kaarel Nurmsalu i wspomniany 22-latek.

Za sprawą Aigro sezon 2020/2021 był najlepszy w historii jego kraju. Młody talent zdobył w ramach niego rekordowe 63 "oczka" i uplasował się na 43. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Estończyk z bardzo dobrej strony pokazał się podczas Pucharu Kontynentalnego w Bischofshofen. Stanął on wtedy po raz pierwszy na podium tego cyklu, zajmując trzecie miejsce.

Młody talent

Wielki potencjał 22-latka dostrzega asystent trenera Finów Frederic Zoz. W wywiadzie dla wspomnianego portalu stwierdził, że przy prawidłowym rozwoju może on za dwa lata dołączyć do światowej czołówki i walczyć o podium w zawodach Pucharu Świata. - Jego możliwości są nieograniczone - określił.

Aigro w swojej karierze startował m.in. na mistrzostwach świata w 2017 i 2019 roku czy mistrzostwach świata w lotach narciarskich rok później. 22-latek reprezentował także swój kraj na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Z kolei najwyższe miejsce w zawodach PŚ zajął na skoczni w Ruce. Uplasował się wtedy na czternastej lokacie.

Kwalifikacje do pierwszych zawodów PŚ w Niżnym Tagile startują już 19 listopada. Początek ich zaplanowany jest na godzinę 16:30, z kolei konkurs główny odbędzie się dzień później o 16:00.

Drugi akt rywalizacji w rosyjskim mieście będzie miał miejsce 21 listopada. Start już o godzinie 16:00. Półtorej godziny wcześniej skoczkowie zmierzą się o przepustkę do decydującej fazy.