Wróbel poleciał do Tajlandii

Sześć czerwonych bil zamiast piętnastu oraz brak przepisu o chybieniu - oto zasady, które będą obowiązywać podczas Mistrzostw Świata, które rozpoczynają się w Bangkoku.

Grzegorz Lemański

W oficjalnych kalendarzu światowej federacji turniej znajduje się od czterech lat. Po raz pierwszy został rozegrany w 2008 roku... w Bangkoku, gdzie uproszczona odmiana snookera zdobywa ogromną popularność. Historycznym zwycięzcą okazał się wówczas Ricky Walden, który świetnie spisał się również przed dwoma laty, docierając do finału.

Do stolicy Tajlandii zjechało aż 48 zawodników z całego świata. Wśród nich nie brakuje rankingowej czołówki, która do udziału w turnieju została zobligowana nowymi przepisami WPBSA. W walce na sześciu czerwonych zobaczymy więc m.in. Marka Selbiego, Judda Trumpa, Marka Williamsa czy Stephena Maguire’a. Grono najlepszych snookerzystów uzupełnili kwalifikanci, którzy miejsce w finałowym turnieju wywalczyli sobie podczas eliminacji.

Jednym z nich jest reprezentant Polski - Krzysztof Wróbel. Aktualny mistrz naszego kraju w połowie marca pokonał Stephane'a Ochoiskiego (Francja, 4-2), Steve'a Judda (Anglia, 4-1) i Rune Kampe (Dania, 4-0), a w fazie pucharowej nie dał szans Craigowi McGillivarayowi.

Krzysztof Wróbel w stolicy Tajlandii nie będzie miał jednak łatwego zadania. Już na początku turnieju będzie musiał zmierzyć się z trzema czołowymi zawodnikami: Matthew Stevensem, Marcusem Campbellem i Ricky Waldenem, który do Bangkoku przyleci po sensacyjnym zwycięstwie podczas Wuxi Classic.

W grupie G znaleźli się również reprezentant gospodarzy - Noppon Saengkham oraz pochodzący z Indii Kamal Chawla. Hindus do swoich najlepszych osiągnięć może zaliczyć ćwierćfinał zeszłorocznych Mistrzostw Azji oraz półfinał Mistrzostw Azji na 6 czerwonych. Wszystkie sukcesy odnosił jednak na poziomie snookera amatorskiego.