Polacy powiedzieli jej "nie", a Morawiecki powiedział "tak"

Otrzymała 0,27 proc. głosów w swoim okręgu i nie uzyskała mandatu do Sejmu. Danuta Dmowska-Andrzejuk startowała z list Prawa i Sprawiedliwości, ale w poniedziałek znalazła się na liście nowego rządu jako minister sportu.

BZ
Danuta Dmowska-Andrzejuk Instagram / Danuta Dmowska-Andrzejuk / Na zdjęciu: Danuta Dmowska-Andrzejuk
"Dziękuję za zaufanie i każdy oddany na mnie głos! Nie uzyskałam mandatu, ale nie zamierzam rezygnować z zaangażowania na rzecz społeczeństwa oraz na rzecz rozwoju polskiego sportu. Jestem państwu wdzięczna za tak miły odbiór i wszystkie spotkania w trakcie kampanii wyborczej" - pisała na swoim profilu na Instagramie Danuta Dmowska-Andrzejuk tuż po wyborach, które dla niej nie były udane.

O mandatu posła ubiegała się z listy Prawa i Sprawiedliwości. Znalazła się na pozycji nr 7 w okręgu 19 (Warszawa), czyli w okręgu, w którym startował m.in. Donald Tusk (otrzymał ponad 538 tys. głosów). Na Dmowską-Andrzejuk oddano 4553 głosy, co dało jej 0,27 proc. poparcia.

Mimo iż Polacy powiedzieli jej "nie", to "tak" usłyszała od Mateusza Morawieckiego, który w poniedziałek powołał ją na ministra sportu. Najpewniej funkcję będzie pełnić przez dwa tygodnie, ponieważ nic nie wskazuje na to, żeby rząd otrzymał wotum zaufania.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: kapitalny "centrostrzał" w Bytomiu. Po nim poszli za ciosem

To już drugi raz, gdy otrzymała propozycję od Morawieckiego. W grudniu 2019 roku Morawiecki powołał ja na ministra sportu. "Przedstawiam Państwu kandydatkę na urząd Ministra Sportu. Utytułowana szpadzistka, silna i zdecydowana kobieta sukcesu, błyskotliwa rozmówczyni. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że Danuta Dmowska-Andrzejuk jak mało kto ma złote ręce do sportu. I oby tak pozostało! Cieszę się, że będziemy mogli współpracować w ramach Rady Ministrów" - napisał na Twitterze ówczesny premier Mateusz Morawiecki.

Została odwołana z urzędu 6 października 2020 w związku z likwidacją odrębnego resortu. W tym samym miesiącu została pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów ds. utworzenia Narodowego Centrum Sportu.

Dmowska-Andrzejuk święciła ogromne sukcesy jako szpadzistka. W 2005 roku została mistrzynią świata. Była też mistrzynią Europy. Na krajowych planszach zdobyła m.in. mistrzostwo Polski juniorek i seniorek indywidualnie, mistrzostwo Polski seniorek drużynowo, Puchar Polski młodzieżowców i seniorek, a w 2011 roku Dmowska-Andrzejuk została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Została uznana za najlepszą szpadzistkę w historii 90-lecia Polskiego Związku Szermierczego. W 2007 zawarła związek małżeński z szermierzem Robertem Andrzejukiem, wicemistrzem olimpijskim z 2008.

Danuta Dmowska (rok 1997) / Fot. Maciej Belina Brzozowski/PAP Danuta Dmowska (rok 1997) / Fot. Maciej Belina Brzozowski/PAP
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×