Florecistka wszech czasów Valentina Vezzali zakończyła karierę!

Bogata kariera florecistki wszech czasów, Włoszki Valentiny Vezzali dobiegła końca w Rio de Janeiro podczas mistrzostw świata.

Getty Images / Serge Timacheff/FIE

Valentina Vezzali chciała zakończyć karierę w Rio de Janeiro, ale w igrzyskach olimpijskich. Jednak w rywalizacji o dwa miejsca w reprezentacji Włoch nie udało się jej wyprzedzić Arianny Errigo i Elisy Di Franciski. Dlatego 42-letnia florecistka wszech czasów ogłosiła, że ostatni start w jej karierze to mistrzostwa świata w Rio de Janeiro, gdzie odbywa się rywalizacja w konkurencjach, których zabrakło w programie igrzysk olimpijskich.

W programie turnieju olimpijskiego w byłej stolicy Brazylii nie ma floretu drużynowego kobiet. Jest to efekt przyjętej rotacji konkurencji, wymuszonej ograniczoną pulą medali. W 2012 roku w Londynie Elisa Di Francisca, Arianna Errigo, Ilaria Salvatori i Valentina Vezzali zostały mistrzyniami olimpijskimi. W Rio de Janeiro zamiast florecistek o medale w rywalizacji drużynowej walczyć będą szablistki.

W drodze do finału mistrzostw świata Włoszki pokonały Chinki Huilin Le, Peilin Wu, Yongshi Liu i Xingxin Huo (45-18) oraz Francuzki Pauline Ranvier, Astrid Guyart, Ysaorę Thibus i Gaelle Gebet (45-36). W walce o tytuł zmierzyły się z Rosjankami i przegrały 39-45. Florecistki rywalizowały w Carioca Arena 3, gdzie w sierpniu rozgrywany będzie turniej olimpijski w dwóch konkurencjach, szermierce i taekwondo.

Mistrzyniami świata zostały Aida Szanajewa, Larisa Korobielnikowa, Adelina Zagidullina i Inna Dierigłazowa. Srebrne medale zdobyły Arianna Errigo, Elisa Di Francisca, Valentina Vezzali i Martina Batini. Trzecie miejsce zajęły Francuzki, które rok temu w Moskwie również znalazły się na najniższym stopniu podium. Z kolei Rosjanki i Włoszki zamieniły się pozycjami. W Rio de Janeiro Vezzali wywalczyła 26. medal mistrzostw świata, szósty srebrny. Poza tym w swojej karierze zdobyła 16 krążków złotych i cztery brązowe.

Polki w składzie Magdalena Knop, Martyna Jelińska, Hanna Łyczbińska i Sylwia Gruchała zajęły 10. miejsce. Rywalizację rozpoczęły od minimalnej porażki 42-43 z Węgierkami (Dora Lupkovics, Fanny Kreiss, Aida Mohamed i Gabriella Hopka-Varga), a następnie pokonały 45-25 Japonki (Karin Miyawaki, Komaki Kikuchi, Haruka Yanaoka i Minami Kano). W rywalizacji o dziewiątą pozycję Polki uległy 36-45 Kanadyjkom (Eleanor Harvey, Alanna Goldie, Kelleigh Ryan, Shannon Comerford).

Valentina Vezzali, której olimpijski debiut miał miejsce w Atlancie (1996), w rywalizacji indywidualnej była mistrzynią trzech igrzysk z rzędu (Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008). W sumie zdobyła dziewięć medali olimpijskich: sześć złotych, jeden srebrny i dwa brązowe. Jej dorobek w mistrzostwach świata i Europy to łącznie 29 złotych krążków, 10 srebrnych i siedem brązowych.

Vezzali to jeden z czterech sportowców, który w letnich igrzyskach olimpijskich wywalczył pięć medali w tej samej konkurencji w rywalizacji indywidualnej. Pozostali to Niemiec Ralf Schumann (strzelectwo), Słowak Michal Martikan (kajakarstwo górskie) i japonka Ryoko Tani (judo).