Redzimski obronił tytuł mistrza Europy U-21

W wieku zaledwie 17 lat Miłosz Redzimski po raz drugi z rzędu został młodzieżowym mistrzem Europy. Złoto zdobył też w deblu z Maciejem Kubikiem, którego pokonał w finale singla.

JF
Miłosz Redzimski Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: Miłosz Redzimski

Fantastycznie spisali się Polacy w ME do lat 21 w Skopje. To jednocześnie rewelacyjny początek roku olimpijskiego. Zarówno Redzimski, jak i 20-letni Kubik dostaną szansę w zbliżających się kwalifikacjach do igrzysk, tj. DMŚ w Busan. Starszy z zawodników w stolicy Macedonii Północnej sięgnął także po brąz w mikście z Anną Brzyską.

Bohaterem zawodów był Miłosz, syn trenera reprezentacji Tomasza Redzimskiego, który w nowej roli w turnieju mistrzowskim zadebiutował właśnie w Skopje. Zawodnik Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki poradził sobie znakomicie, m.in. rewanżując się Rumunowi Eduardowi Ionescu (4:2) w ćwierćfinale za finał ubiegłorocznych ME Juniorów w Gliwicach.

„Redzim” wygrał w singlu wszystkie 7 pojedynków. W grupie i chyba całej imprezie najtrudniejszy był pojedynek z Francuzem Flavienem Coton. Polak triumfował 4:3. W finale z Kubikiem prowadził 3:0, potem kolega z kadry narodowej wygrał dwa sety. Szósty rozpoczął się od 5:2 dla Redzimskiego, potem było 6:5, 7:6, 9:6 i 10:8. Przy 10:9 wydawało się, że Maciej doprowadzi do gry na przewagi, lecz świetna kontra Miłosza zakończyła rywalizację.

W deblu – po raz pierwszy w turnieju rangi mistrzowskiej – wystąpili razem Maciej Kubik i Miłosz Redzimski. W 2023 roku w Bośni i Hercegowinie osiągnął finał w tej konkurencji, ale z Samuelem Kulczyckim, który skończył już wiek młodzieżowca; w finale przegrali z Francuzami Hugo Deschampsem i Thibaultem Poret.

Tym razem Kubik i Redzimski szli jak burza, wygrywając mecz za meczem do zera. W rywalizacji o złoto z Rumunami Dariusem Movileanu i Eduardem Ionescu też mogli zwyciężyć 3:0, bowiem w trzecim secie mieli piłkę meczową przy 10:9. Nie wykorzystali okazji, przeciwnicy wyrównali na 2:2, ale w ostatnim secie biało-czerwoni nie pozostawili złudzeń kto jest lepszy, triumfując 11:5.

W ostatnim starcie w Młodzieżowych ME Kubik skompletował hat-tricka, zdobywając medale w każdym kolorze. Razem z Brzyską nie sprostali dopiero w półfinale Chorwatom Ivorovi Banowi i Hanie Arapović. W 2018 roku Kubik i Ban zostali mistrzami kontynentu kadetów w grze deblowej; Polak wygrał wtedy także indywidualne zmagania.

Reprezentanci Polski zakończyli pierwsze tegoroczne zawody rangi czempionatu Starego Kontynentu z 5 medalami. Dwa razy na podium stanęła 18-letnia Brzyska. W 1/8 i 1/4 finału zwyciężała po 4:3, a w półfinale nie wykorzystała prowadzenia 2:0.

Nie powiodło się m.in. Redzimskiemu i Zuzannie Wielgos w mikście. Na ćwierćfinale zatrzymały się deblistki Brzyska i Wielgos, złote medalistki ME U-19 w Gliwicach w 2023 roku. W singlu o medal Wielgos przegrała mecz z Rumunką Eleną Zaharią.

Przerwy po MME nie będzie, już za kilka dni m.in. Redzimski zagra w WTT Youth Contender w Tunezji. A później drużynowe mistrzostwa świata seniorów w Korei Południowej, z udziałem m.in. Kubika, Redzimskiego i Wielgos.

Wyniki:

finał singla:
Miłosz Redzimski - Maciej Kubik (obaj Polska) 4:2 (11:9, 11:9, 11:3, 7:11, 9:11, 11:9)

finał debla:
Maciej Kubik/Miłosz Redzimski (Polska) - Eduard Ionescu/Darius Movileanu (Rumunia) 3:2 (11:9, 11:2, 11:13, 9:11, 11:5)

półfinały singla:
Maciej Kubik (Polska) - Thibault Poret (Francja) 4:2 (11:9, 8:11, 6:11, 11:8, 11:5, 11:1)
Miłosz Redzimski (Polska) - Andre Bertelsmeier (Niemcy) 4:1 (13:15, 11:8, 11:7, 11:8, 11:9)
Anna Brzyska (Polska) - Weronika Matiunina (Ukraina) 2:4 (11:9, 12:10, 7:11, 10:12, 7:11, 12:14)

półfinał debla:
Maciej Kubik/Miłosz Redzimski (Polska) – Iulian Chirita/Andrei Istrate (Rumunia) 3:0 (11:3, 11:7, 11:5)

półfinał miksta:
Maciej Kubik/Anna Brzyska (Polska) – Ivor Ban/Hana Arapović (Chorwacja) 0:3 (13:11, 10:12, 11:13, 7:11)