Medalowa, dwutygodniowa podróż Anny Brzyskiej

Po zdobyciu dwóch brązowych medali młodzieżowych mistrzostw Europy w Skopje, Anna Brzyska stanęła na podium juniorskiego turnieju w Tunisie, a potem jeszcze przesądziła o losach meczu Ekstraklasy.

JF
reprezentacja Polski na mistrzostwach Europy U-21 Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: reprezentacja Polski na mistrzostwach Europy U-21

- To był bardzo pracowity okres. W swoim trzecim starcie w ME do lat 21 pierwszy raz wywalczyłam dwa medale, obydwa brązowe: w singlu i mikście z Maciejem Kubikiem. Łącznie w moim dorobku są cztery krążki w tym kolorze w młodzieżowym czempionacie - powiedziała 18-letnia Anna Brzyska.

- Dzień po powrocie ze Skopje pojechałam z kadrą narodową na zawody WTT Youth Star Contender do Tunezji, gdzie znów sięgnęłam po brąz, tym razem w deblu z Karoliną Hołdą. Natomiast z Afryki Północnej udała się do Torunia na mecz ligowy. Z koleżankami ze Startu Nadarzyn pokonałyśmy miejscowy Maximus Broker 3:2, a ja przegrałam z Wiktorią Wróbel i wygrałam z Martyną Lis. Teraz będę miała dłuższą przerwę od turniejów międzynarodowych, kolejny dopiero w marcu w Bułgarii - dodała.

Pochodząca z Podkarpacia Anna Brzyska jest uczennicą jarosławskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, tegoroczną maturzystką. - Jest zawodniczką utalentowaną, pracowitą i inteligentną. Kompletny wzór sportowca i człowieka - chwali młodą pingpongistkę Kamil Dziukiewicz, dyrektor SMS, a także pasjonat tenisa stołowego. Od lat z powodzeniem prowadzi superligowy KSTS Oxynet Jarosław.

ZOBACZ WIDEO: Rywal Hurkacza weźmie ślub. Ukochana powiedziała "tak"

Wielokrotna medalistka ME w różnych kategoriach wiekowych jest wychowanką UKS Impuls Jarosław, działającego swego czasu w Szkole Podstawowej Sióstr Niepokalanek. Obecnie w krajowych zawodach indywidualnych reprezentuje Parafialny Klub Sportowy Jarosław. Anna Brzyska potrafi połączyć wyczynowe uprawianie tenisa stołowego z nauką w szkole średniej.

- Ze względu na przygotowania do matury zdecydowałam, że w tym roku startować będę w ograniczonej liczbie międzynarodowych turniejach juniorskich, a zrezygnuję na razie z seniorskich. Jesienią chciałabym rozpocząć studia na wydziale prawa, rozważam Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Gdański. Są to lokalizacje związane z kontynuacją kariery w tenisie stołowym - przyznała zawodniczka, której rodzice studiowali prawo.

Opowiadają o swoich pingpongowych osiągnięciach, nie ma wątpliwości: - Najważniejszymi sukcesami były: niedawny brązowy medal w singlu na MME, złoty w drużynie i deblu ME juniorek oraz brązowy w deblu mistrzostw świata juniorek.

Niedawno w Skopje przebiła się na podium w grze pojedynczej, pokonując w 1/8 i 1/4 finału po 4:3 Austriaczkę Anastasię Sterner i Rumunkę Lucianę Mitrofan. Natomiast w półfinale przegrała z Ukrainką Weroniką Matiuniną 2:4, mimo prowadzenia 2:0.

- W czwartym secie wygrywałam 5:1, a w szóstym 7:1 i 10:5. Nie zdołałam jednak doprowadzić do siódmej partii. Matiunina jest zawodniczką trzymająca bardzo długo piłkę na stole, a ja w kluczowych momentach popełniłam kilka błędów, co zaważyło o mojej porażce - podsumowała indywidualny występ w MME 2024.

W mikście, grając po raz pierwszy z Maciejem Kubikiem, osiągnęła półfinał. - W pojedynku o finał pierwszego seta wygraliśmy na przewagi, a w drugim mieliśmy dwa setbole. W trzecim z kolei prowadziliśmy 8:4, by przegrać 11:13.

Jeszcze bardziej żałowała niepowodzenia w deblu. Tym bardziej, że wraz z Zuzanną Wielgos są mistrzyniami kontynentu juniorek. - W tamtym roku doznałyśmy porażki w ćwierćfinale 2:3, dlatego liczyłyśmy, że uda nam się poprawić ten wynik i zdobyć medal. Niestety, znów zakończyłyśmy zawody na miejscach 5-8.

Bilans medalowy Anny Brzyskiej w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy:

2024, brąz - singiel
2024, brąz - mikst (z Maciejem Kubikiem)
2023, brąz - mikst (z Miłoszem Redzimskim)
2022, brąz - debel (z Zuzanną Wielgos)

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×