Polacy najlepsi w Europe Youth Series

Młodzi reprezentanci Polski triumfowali w 5 z 10 konkurencji inauguracyjnego turnieju cyklu Europe Youth Series – Croatia Open w Osijeku.

JF
Młodzi reprezentanci Polski Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: Młodzi reprezentanci Polski

Biało-Czerwoni, prowadzeni przez trenerów Tomasza Szarego i Alana Wosia, zdobyli w kadetach i młodzikach aż 12 medali (5-3-4).

W Chorwacji rywalizowano w drużynówce mieszanej, singlu i deblu. Polacy nie mieli sobie równych, mimo że debiutowali w zawodach tej rangi, rozgrywanych drugi sezon. Po jednym zwycięstwie odnieśli pingpongiści z Węgier, Włoch, Szwajcarii, Niemiec i Rumunii.

W skład połączonych zawodów tenisistek i tenisistów stołowych wchodzą mikst i singiel. Nasi kadeci w półfinale pokonali połączone reprezentacje Chorwacji i Danii 5:0, a w finale Rumunii 5:2. Z kolei młodzicy wygrali z Irlandią/Szwajcarią 5:3 oraz Rumunią 5:2.

W spotkaniach o złote medale brylowali: U-15 Aleks Pakuła 2,5 pkt i Katarzyna Rajkowska 1,5; U-13 Łucja Kobosz 2.

Indywidualnie Polki i Polacy 9-krotnie stanęli na podium. W turnieju zwyciężyli: w grze pojedynczej kadeci Samuel Michna i Katarzyna Rajkowska oraz młodziczka Łucja Kobosz.

W meczach finałowych Samuel Michna ograł Aleksa Pakułę 3:1, Katarzyna Rajkowska pokonała Rumunkę Andreeę Baiasu 3:1, a Łucja Kobosz wygrała z Węgierką Lizett Fazekas 3:1; w półfinale okazała się lepsza od Nataszy Rudolf.

W grze deblowej srebrnymi medalistkami zostały Łucja Kobosz i Aleksandra Nawrocka, a brązowymi: Katarzyna Rajkowska/Maja Łakoma, Aleks Pakula/Samuel Michna, a także w młodszej grupie Małgorzata Poręba/Natasza Rudolf i Adam Stachowiak/Hubert Kwieciński.

- Patrząc przed turniejem na pozycje na listach startowych naszych reprezentantów, teoretycznie nie powinniśmy się liczyć w walce o medale w większości konkurencji. Tymczasem zdobyliśmy 12 krążków. Wielką niewiadomą był start szerokiej grupy naszych młodzików, dla których był to debiut na arenie międzynarodowej. Szczególnie cenne wydaje się zwycięstwo w finale rywalizacji drużynowej U-13 nad Rumunią 5:4, mimo że przegrywaliśmy 1:4 - mówi trener Tomasz Szary.

- Sporą niespodziankę sprawiła Łucja Kobosz, która w finale singla pokonała Węgierkę Fazekas, trzecią zawodniczkę na liście światowej. Łucja wygrała także wszystkie pojedynki w drużynówce - dodaje.

Kolejne zawody Europe Youth Series odbędą się w Turcji, Grecji, Bośni i Hercegowinie, Serbii i Czechach. Cykl turniejów jest nową dla polskich reprezentantów formą przygotowań do mistrzostw Europy - majowych młodzików w Bukareszcie i lipcowych kadetów (plus juniorów) w Malmoe.

Wyniki Croatia Open - finały:

Drużyny mieszane:
U-15: Polska – Rumunia 5:2 (Aleks Pakuła 2,5 Katarzyna Rajkowska 1,5 Samuel Michna 1 Maja Łakoma)
U-13: Polska – Rumunia 5:4 (Łucja Kobosz 2, Hubert Kwieciński, Aleksandra Nawrocka, Adam Stachowiak po 1)

Singiel:
U-15: Samuel Michna – Aleks Pakuła (obaj Polska) 3:1
U-15: Katarzyna Rajkowska (Polska) – Andreea Baiasu (Rumunia) 3:1
U-13: Łucja Kobosz (Polska) – Lizett Fazekas (Węgry) 3:1

Debel:
U-13: Łucja Kobosz/Aleksandra Nawrocka (Polska) - Enya Hu/Michelle Wu (Szwajcaria) 1:3
U-15: Katarzyna Rajkowska/Maja Łakoma (Polska) - Norą Dohoczki/Sophie Barcsai (Węgry) 1:3