LM: Olimpia-Unia nie zagra w finale

ASTS Olimpia-Unia Grudziądz roztrwoniła zaliczkę z pierwszego spotkania i po porażce w Grudziądzu 1:3 z Eslovs Ai Bordtennis odpadła w półfinale Ligi Mistrzów.

Przemysław Zbróg

Przed piątkowym spotkaniem mistrz Polski był faworytem rewanżu. W pierwszym meczu, rozegranym w Szwecji, podopieczni Piotra Szafranka pokonali Eslovs 3:2. W rewanżu nie wystąpił Yaroslav Zhmudenko. Szkoleniowiec Olimpiii-Unii Grudziądz zdecydował się zastąpić go w tym spotkaniu Patrykiem Zatówką.

Na rozpoczęcie meczu Kaii Yoshida wygrał pierwsze dwa sety. Jednak kolejne trzy partie należały do Roberta Svenssona i to on dał punkt swojej drużynie. Tym samym zrewanżował się Japończykowi za przegraną 2:3 w Szwecji. Do remisu doprowadził Wang Yan, który po bardzo zaciętym pojedynku wygrał 3:2 z Xu Huiem.

Triumf Wang Yanga okazał się jedynym powodem do radości gospodarzy na przestrzeni całego spotkania. Na prowadzenie gości wyprowadził Mattias Oversjo, pokonując 3:1 Patryka Zatówkę, a spotkanie zakończył Xu Hui, doprowadzając do drugiej tego dnia porażki Kaiia Yoshidy. Tym razem Japończyk nie zdobył nawet seta i przegrał tę rywalizację 0:3.

W drugim półfinale TTC Fakel Gazprom walczył o odrobienie strat po porażce 3:1 w pierwszym spotkaniu z francuskim AS Pontoise Cergy. Rywalizację bardzo dobrze rozpoczął Dimitrij Ovtcharov, który pokonał Kristiana Karlssona 3:0. W kolejnym pojedynku Vladimir Samsonov poniósł porażkę 1:3 z Freitasem. W tej sytuacji Fakel potrzebował do awansu wygrania kolejnych dwóch pojedynków. Ich plany pokrzyżował jednak Tristan Flore, który po bardzo wyrównanym boju pokonał Smirnova 3:2 i to Francuzi cieszyli się z awansu do finału.

Pomimo przegranej w Grudziądzu, której pokłosiem było pożegnanie się z prestiżowymi rozgrywkami, podopieczni Piotra Szafranka osiągnęli wynik przerastający przedsezonowe oczekiwania. Teraz zawodnicy Olimpii-Unii mogą skupić się na obronie tytułu mistrza Wschodzący Białystok Superligi. Pierwsze spotkanie po przerwie rozegrają już 18 kwietnia, kiedy to zmierzą się na wyjeździe z 3S Polonią Bytom.

Olimpia-Unia Grudziądz - Eslovs Ai Bordtennis 1:3 (3:2)
Kaii Yoshida – Robert Svensson 2:3 (12:10, 11:6, 9:11, 5:11, 4:11)
Wang Yang – Xu Hui 3:2 (11:6, 11:8, 8:11, 9:11, 11:9)
Patryk Zatówka – Mattias Oversjo 1:3 (9:11, 11:7, 6:11, 3:11)
Kaii Yoshida – Xu Hui 0:3 (7:11, 8:11, 7:11)

TTC Fakel Gazprom – AS Pontoise Cergy 3:2 (1:3)
Dimitrij Ovtcharov – Kristian Karlsson 3:0 (11:5, 11:8, 12:10)
Vladimir Samsonov – Marcos Freitas 1:3 (12:14, 7:11, 11:3, 6:11)
Alexey Smirnov – Tristan Flore 2:3 (11:7, 11:7, 8:11, 7:11 8:11)
Dimitrij Ovtcharov – Marcos Freitas (walkower)